[Deleted]
Sizce sevmek sanat mıdır yada kaderin bir lütfü mudur?

Bence ikisi beraber :)

Erich Fromm Kitapları çok severim.. Bugün onun "Aşk sanatı" adlı bir kitabı okumayı bitirdim. Daha doğrusu ben onu ikinci kez okuyordum … :) En sevdiğim kitaplardan biridir! Büyük değil..120 sayfa gibi..Herkes okumalı bence :) Bazılar güzel ilişki kurmak için çalışmak önemli olduğunu anlamıyorlar, ve kendi inat, kapris, naz vs. vs. gösteriyorlar, bencilik ve diğer şeyler! Ne gerek var ki? Çocuklar gibi sanki! Bence iki insan birbirinizi mutlu etmek için beraber yaşıyorlar ve öyleyse eğer birbirini anlamak, yardım etmek için çalışmalı, anlayış göstermeli.

Bu kitabın en sevdiğim kısımları size göstermek isterdim.. kitabı merak edin diye ve sonra okuyun diye :)

Sevmek bir sanat mıdır? Öyleyse eğer, bilgi ve çaba­ ya gereksinimi vardır. Yoksa sevgi, kaderin bir lütfuyla şanslı olanlarımızın "kapıldıg tatlı bir duygu mudur? Şüphesiz büyük çoğunluk ikinci önermeye inanmaktadır. Oysa bu kitap, birinci önerme temeline oturtulmuştur.
_________
Bence islam bizi ikinci önermeye değil ama birinci - sevmek sanatıya öğretiyor.. Ama bu dememek ki ikincisi yok tabiki… Islam birinci çok önemli olduğunu gösteriyor. 

''Sevgide, bir olan iki varlığın, iki ayrı varlık olarak da kalmalarının ikilemi yaşanır.’’

‘’Eğer bir başkasını seviyorsam, onu benim yararlanacağım bir nesne olarak değil, o olarak alır, ister erkek olsun ister kadın, onunla kendimi bir kılarım.’’

‘’Gerçekte, asla sevgilisince aranmadan ortaya çıkmaz sevgili.
Sevginin yıldırımı düştü mü bir yüreğe, bil ki sevgi başverir o yürekte.’’
-Rumi

‘’Başkalarıyla olan ilişkide yoğunlaşma demek, dinlemeyi bilmek demektir. Çoğu insan diğerlerini gerçekten <em>dinlemeden dinler görünür</em>, hatta öğüt bile verir. Karşısın dakinin konuşmasını ciddiye almadıkları gibi kendi konuşmalarını da ciddiye almazlar. Sonuç olarak konuşma onları yorar. Onlar yoğunlaşıp dinlediklerinde daha da yorulacakları kanısına sahiptirler. Ancak gerçek bunun tersidir. Yoğunlaşarak yapılan bir faaliyet kişiyi diri tutar (buna rağmen sonrasında doğal ve yararlı bir yorgunluk duyulur), buna karşın yoğunlaşmadan yapılan faaliyet kişinin uykusunu getirir, günün sonundaysa kişinin uykusunu kaçırır.
Dikkat toplaşımı demek, bu anı, bu arada ve şimdiye tam anlamıyla yaşamak, şu anda birşey yaparken bir sonrakini düşünmemek demektir. Yoğunlaşmayı en çok birbirini seven iki insanın yaşayabileceklerini söylemeye gerek yoktur. Birbirlerine yakın olmayı öğrenmeli ve bircok şekilde, adet olduğu gibi birbirlerinden uzaklaşmamalıdırlar. ‘’

‘’Sevgi bir etkinliktir, seviyorsam sevdiğim kişiyle devamlı olarak etkin bir ilgi içindeyimdir, ancak yalnız onunla da değil. Eğer tembelsem devamlı uyanık çevik ve hareketli değilsem, sevdiğim kişiye kendimi etkin olarak veremem. Uyku hareketsizlik için uygun olan tek durumdur. Günümüzdeki insanların ikilemi uyanıkken yarı uykuda, uyuyorken yarı uyanık olmalarıdır. Tam anlamıyla uyanık olma, sıkıcı olmak demektir — gerçekten de sıkılmama sevmenin temel koşuludur.’’

Ben boyle sevda içirisinde bulunmak isterdim ve boyle de sevmek isterdim.. ne güzel bu..

P.S.:
Tabi tüm beğendiklerimi kopyalayamadım buraya.

Oct 6, 2015 2:51 PM
Comments · 4
2

Sevmek sevebilmek sevilebilmek.Bu üç erguman ters orantılı çalıştımı iki kişi arasında ortaya tek taraflı aşk çıkar,doğru kişi doğru zaman doğru şartlar eklenirse doğru yola çıkacak...

October 6, 2015
1

Sevmek ve sevdiyin adam tarafından sevilmek kaderin bir lütfü ve en büyük mutluluk.Bunu her kes yaşamıyor.

October 7, 2015

Agatino, bir taraftan haklisiniz.. bazen bir an yeter bile senin insan bu yada senin degil anlayabilmek icin..

Ama kitabin de hakki var :) faydali tavsiyeler ve faydali gorusler de var.

October 7, 2015

Sevgi spontone yaşanır bence felsefesi olmaz. İlişkilerin felsefeleri ve kuralları olabilir, olmalıdır da.

October 7, 2015