Site Feedback

Slovenia:)

Have you ever been in Slovenia and if so, what did you like/dislike the most?

Share:

Comments

Bil sem v Sloveniji v 2006 z poslovnim obiskovanjem. Slovenija je pravljica! Ta dežela je mi bližnja v duhu. Vse tam je mi všeč.

Dober dan!

Kako si?

I liked the nature!

Piran,CeljenMaribor beautifull city's!

I also saw Velika Planina!

Love it!

Just recently I´ve been getting very interested in Slovenia. I think it is a very unusual country. And the people´s history is so different to other countries. Despite the fact Slovenians only got their own Nationality 1990, they are so unique as a people, so different to other slavic peoples. (as far as I can tell) They always seemed to stay themselves, in the face of all the repression and ocupation.

I hope to visit soon. (when I know a bit more slovene ;) )

Sam

Slovenia is beautifuuuullllllllllllllllllllll!!! You are always welcome in SloveniaCool

hi, i went Nova Gorica this month and i'll return for work so i began to learn slovenian language.

Riccardo

Bila sem v Sloveniji poleti, ko sem potovala v Evrope. Jo o-bo-žu-jem! Jaz sem tako zaljubila tvojo državo, da upam tam začat študirovat v nasljednem letu!

Netpržljivo tega že počakam :)

In pozimi že bom znova prišla v Slovenijo, ne vem še, na koliko časa - mesec ali dva ali sploh tri! :)

I`m a Chinese,and i`m interest in Slovenia.I think it is a beautiful country!

A lot of my friends have been in Slovenia and they told me that is very nice.
I hope to go maybe this summer

I will go to Slovenia this summer and I'm very excited to know the country... I've seen some pictures and it looks amazing!!

Add a comment