Site Feedback

Prečo je slovenčina považovaná za najťažší jazyk na sveta?

Čo spôsobuje študentom väčšie starosti: výslovnosť alebo pravopis?

Share:

Comments

Ahoj, Radka! Je to zaujímavá otázka, len neexistuje presná odpoved, lebo názory o najťažšom jazyku sveta sa rozchádzajú. Myslím si, že najťažším môže byť jazyk, ktorý sa najviac odlišuje od materinského jazyka. Asi  by však bolo potrebné spresniť: "Pre koho je slovenčina tažká?" "Absolútne ťažké" a "absolútne ľahké" jazyky neexistujú a žiaden jazyk nie je rovnako ťažký alebo ľahký pre všetkých ľudí.

V skutočnosti, ani slovenčina nie je až taká zložitá ;)  Skôr naopak, z pohľadu Rusa je slovenčina veľmi ľahký jazyk, čo je napokon prirodzené, keďže sme príslušníci spoločnej jazykovej rodiny. Samozrejme, človek bude mať problém so slovenským skloňovaním, keď v jeho materinskom jazyku skloňovanie vôbec neexistuje. Ale ten, kto má štyridsať pádov v materinskom jazyku, hravo zvládne tých 6 slovenských. No napríklad, Angličan alebo Američan môže mať problém s tým, že všetky podstatné mená v slovenčine sú rodu mužského, ženského alebo stredného.

 

Netuším. Slovenčina ma určite jednu podstatnú výhodu. Môžeš prečítať správne akékoľvek slovenské slovo i keď jeho význam nepoznáš. Stačí sa naučiť, ako sa tá ktorá samohláska, spoluhláska,... vyslovuje. Potom to už dáš dokopy:-)

Add a comment