Site Feedback

Miletli Thales

Bugün sizi Miletli bir filozofla tanıştırmak istiyorum. Adı Thalestır ("Fales" denir). Tam onu niçin seçtim? Onun çok akıllı da özel ve ilginç olduğunun dışında bunun tek sebebi şudur: Thales ilk filozof sayilir. Çünkü diğerlerinden önce tam onun başına yeni bir fikir geldi. Şöyle ki: evrenin aslında ne bulunur? Hangi bir töz? Yani... Güneş, bir insan, bir elma, bir ağaç... Bunlari birbiriyle bağladığı nedir? Thales herşeyin tözü su sandı. Yaşamını fazla ayrıntılı anlatmayayım ama yine onunla bağlı kısa bir hikaye söyleyeyim. Çünkü çok açıklayan birşeydir.

Derler ki bir gece bir ihtiyar kadın yıldızları izlemek için Thales'i sokağa götürdü. Filozof ise çukura düştü ve o yaşlı kadın ona "E Thales! Ayaklarının altındakileri görmezsin gökyüzündekileri de kavramaya çalışırsın!" diye yüksek sesle gülmeye başladı.

Bence bunun hikayeyin anlami şudur: yüce amacıyla yaşayan bir insan için anlık isteklerin bir önemi yok. Tüm yüreği gökyüzündedir güzel ve yetkin bir dünyadadır. Bu yuzden şöyle birini kimse hiç anlamaz. 

Share:

Comments

Bugün sizi Miletli bir filozofla tanıştırmak istiyorum. Adı Thales'tir ("Fales" de denir). Tam Onu niçin seçtim? Onun çok akıllı,da özel ve ilginç (biri). olduğunun dışında bunun tek sebebi şudur: Bunların yanı sıra Thales ilk filozof sayılır. Çünkü diğerlerinden önce tam onun başına aklına yeni bir fikir geldi. Şöyle ki: evrenin aslında ne bulunur? Hangi bir töz? Yani... Güneş, bir insan, bir elma, bir ağaç... Bunların birbiriyle bağlantısı nedir? Thales her şeyin tözü su sandı. Yaşamını fazla ayrıntılı anlatmayayım; ama yine de onunla bağlı ilgili kısa bir hikaye söyleyeyim anlatayım. Çünkü çok açıklayıcı bir şeydir.
Derler ki bir gece bir ihtiyar kadın yıldızları izlemek için Thales'i sokağa götürdü. Filozof ise çukura düştü ve o yaşlı kadın ona "E Thales! Ayaklarının altındakileri görmezsin gökyüzündekileri de kavramaya çalışırsın!" diye yüksek sesle gülmeye başladı.
Bence bunun hikayenin anlamı şudur: Yüce amacıyla yaşayan bir insan için anlık isteklerin bir önemi yok. Tüm yüreği gökyüzündedir, güzel ve yetkin bir dünyadadır. Bu yüzden böyle birini hiç kimse anlamaz.

I am sorry! I don't know why the corrections I have made are not seen properly. I will try to send it again. 

It is not working:( Maybe it works only for notebook. :( sorry.

ilginç bir o kadar da anlamlı..

gerçekten çok güzel ...

Add a comment