Renzo
Język polski, czy to jeden z najpiękniejszych?

Już od początku polski język mi bardzo podobał. Lubię dźwięk wymówienia i ten sposób w który zdania są utworzone. Uważam że jest to kompaktowy język dzięki brakowi przedimków określonych i nieoprawnemu umieszczeniu słów. Szczególnie w piosenkach, myslę że umożliwia to kreatywne wykorzystanie z słów i zdań.

 

Czy wy się z tym zgadzacie? A jaka jest wasza opinia (od polaków i każdych innych) o polskim?

Feb 26, 2015 4:27 PM
Comments · 8
3

Polski jest moim językiem ojczystym i dlatego mam do niego wyjątkowy sentyment. Piekno to coś subiektywnego, coś, czego nie da się zmierzyć. Jednego zachwyci język chiński, dla kogoś innego chiński będzie brzydki. To osobista sprawa i tutaj nie da się stworzyć rankingu najpiękniejszych języków swiata.

 

Natomiast są kryteria obiektywne, takie jak na przykład bogactwo jezyka, zasób słów, plastyczność, łatwość tworzenia neologizmów itp. Jako filolog cenię też sobie poetykę języka, jego zdolność do opisywania świata w sposób malowniczy. W tym względzie język polski wypada bardzo słabo w porównaniu z innymi.

 

Niestety, wówczas gdy języki europejskie rozwijały się, Polska nie była suwerennym państwem, a nasi zaborcy hamowali rozwój języka polskiego i nie dawali możliwości, by uczyć się go np. w szkołach. Dlatego takie języki jak np. angielski czy rosyjski są bogatsze i lepiej rozwinięte. Zauważ, że korpus języka polskiego jest kilkakrotnie mniejszy niż angielskiego czy rosyjskiego. Język rosyjski posiada dużo więcej synonimów na opisanie tego samego zjawiska.

 

Polski jest też mało precyzyjny i nie tak kompaktowy jak np. angielski. Praktycznie zatracił zdolność słowotwórczą, dlatego więszość nowych słów jest zapożyczana z innych języków.

 

Mimo wszystko polski jest ciekawym językiem i myślę, że warto się go uczyć.

April 12, 2015
2

Język polski jest trudny, szczególnie dla osób które nie urodziły się w Polsce i nie miały kontaktu z nim w pierwszych latach życia. Ze względu na mnogość reguł i wyjątków nauka bardziej polega na zapamiętaniu poszczególnych konstrukcji niż zrozumieniu zasad. Jest również dosyć rozwlekły, słowa są długie. Szczególnie dobrze to widać przy tłumaczeniu z angielskiego.

Jest przy tym bardzo elastyczny, zazwyczaj można zmieniać kolejność słów w zdaniu bez zmiany znaczenia. Co moim zdaniem jest dobre w literaturze czy tak jak mówisz w piosenkach.

April 3, 2015

Co do słowotwórstwa, to zgadzam się. Ale w innych językach, np. niemieckim czy angielskim jest cała masa zapożyczeń. Czeski ma mniej "makaronizmów" (czyli zapożyczeń) niż polski, rosyjski ma dużo zapożyczeń z niemieckiego czy języków romańskich, np. włoskiego. Angielski ma dużo słów zapożyczonych z francuskiego i łaciny, generalnie, romańskich.

August 12, 2015

Zgadzam się. W rozumieniu "kompaktowy" zapewne chodzi Ci o "flexible" czyli "giętki". Faktycznie, nie ma tu reguł dotyczacych budowy zdań. Wszystko wychodzi, niejako z kontekstu/sensu zdania. I to może zdawać się trudne, bo za pomocą małej ilości słów da się wyrazić dużo. Jest to więc język znaczeniowy, ale wiele innych języków, także tak ma. 

Czy polski jest super trudny? W porównaniu do innych języków słowiańskich, wcale nie, trudny jest bułgarski, który jako jedyny posiada jakiś dziwny czas czy tryb, którego nie ma w żadnym innym języku. Czeski nie jest taki prosty, szczególnie dla Polaka, aby się nauczyć, podobnie jak rosyjski bądź ukraiński, choć ten drugi jest zdecydowanie łatwiejszy (dużo słów podobnych do polski).

To co pomaga w nauce polskiego to jego przyjmne brzmienie, w porównaniu do czeskiego, ukraińskiego, rosyjskiego, słowackiego czy języków bałkańskich nie ma tu "zlepków", takich jak w polskim wyrazie "trwać" czy też "drwal", gdzie po kolei są 3 lub wiecej spółgłoski, które trudno razem wymówić. Ogólnie rzecz biorąc nie jest wcale tak trudny, jest wiele języków w Europie, trudniejszych, wspomniany bułgarski, niemiecki, języki nordyckie, szczególnie fiński, węgierski czy też turecki.

August 12, 2015

Uważam, że język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Naprawdę ciężko opanować go w sposób biegły, ze względu chociażby na "dziwne" litery (ą,ę,ś,ń,ó,ż,r. itp.), wiele końcówek rzeczowników (np. mama, mamie, mamą, mamy, mamę), zasady pisowni (naprawdę, na pewno, gdyż, kto, musiałbyś itd.) i inne. Mimo zawiłych reguł, myślę, że język polski jest naprawdę piękny. W odróżnieniu od np. angielskiego, czytamy tak samo, jak piszemy - a to wiele ułatwia. Ponadto posiadamy mnóstwo interesujących przymiotników, które wzbogacają wypowiedź. Mogę śmiało powiedzieć, iż jest to tzw. "język opisowy", ponieważ swoim bogactwem słów nadaje sie do tego idealnie. :)

Jedynym poważnym i niepokojącym minusem jezyka polskiego jest fakt, iż posługują się nim Polacy, Polonia i grupa (nie tak liczna) obcokrajowców. Jest to naprawdę smutne, gdyż język angielski zdominował właściwie cały świat, a w niczym nie dorównuje polskiemu. :)

August 11, 2015
Show more