Agatino
Grammer kalıplaro, zamanlar nasıl oturacak ?

Merhabalar, İngilizce de kullabileceğim zaman kalıplarını ve grammer kurallarının kendime gerektiği kadar ki kısmını biliyorum. Gel gör ki, konuşurken bunları kullanamıyorum.

Mesela

He writes a article.

Ancak konuşurken, cümle kelime hepsi karmaşık oluyor

He write diyorum, dont yerine doesnt kullanıyorum vs bir türlü oturmuyor.

Bu konuda en doğru şekilde nasıl şekillenebilir fikri olanlar paylaşabilirler mi ?

Mar 28, 2015 2:32 PM
Comments · 4
2

Selamlar ,

Erkan isimli arkadaşa katılmakla birlikte bir kaç şey eklemek isterim .

Ben zamanlara çalışırken , basit bir senaryo kurup ordan cümleler ezberler ve diger durumları bu cümlelere benzetmeye çalısırdım.

Örnek olarak Türkçede hiç sunu yaptın mı bunu yaptın mı gıbı cumlerer icin Have you ever been in London cümlesini ezberler buna benzer bir cümle kurmak istediğimde Have you ever direk olarak ağzımdan çıkardı , keza aynı şekilde geçmişte bir işe baslamışım hala devam ediyor , i have been studying spanish for three months gibi , i have been direk agzımdan cıkar sonra bıraz duraksamayla cumleme devam ederdim . bu şekilde belirli bir süre devam ettikten sonra Türkçe kadar olmasada hiç düşünmeden konusmaya başlayabiliyosun .

saygılar

March 28, 2015
1

Bence direk olarak akıcı ve hatasız konuşmayı beklemek yanlıştır. İngilizce kurslarının hemen hemen hepsi yüzeysel bilgi aktarırlar içini doldurmak sana kalmış. Yapabileceğin en mantıklı şeylerden biri öğrendiğin her kelimenin sadece anlamını değil türünü de iyi bilmektir. Yani bu kelime zarf mı? sıfat mı? isim mi? Ardından öğrendiğin kelimeleri direk olarak konuşmana aktarmak yine biraz zor olabilir. Burada ise podcastler devreye girebilir. Bol bol dinle kısa videolar izle youtube üzerinden (film fragmanı veya arka planda müzik çalan birşey değil diyalog olarak geçen birşey olabilir.) Ayrıca gramer ve yeteri kadar kelime bilgisi olması istediğin gibi kendini ifade edebileceğin anlamına gelmez. İngilizce ile hatırı sayılır bir süre hiç durmaksın vakit geçirmelisin. Okuma, dinleme, izleme ve yazma da dahildir buna. İngilizce olarak ağırlıkla okurken ve ileri zamanlarda dinlerken bazı kelimeler ve kelime grupları ile karşılaşırsın ve kendi kendine şöyle dersin 'ben bunu şu tarz birşey söylemek için kullanabilirim veya hee İngilizce de bu böyle söyleniyormuş.' Sonra herşey yavaş yavaş şekillenecektir zaten. Bu arada yazmak çok önemlidir. Derin anlamlara sahip uzun cümlelerden bahsetmiyorum. Konuşmanda kullanmak istediğin cümleleri kağıda dökebiliyormusun? Buda önemlidir. Kağıda dahi dökemediğin birşeyi bir çırpıda nasıl söyleyeceksinki? Bu da ayrı bir muamma :D

March 28, 2015

Sevgili agatino.. kısaca soruna cevaben şunu söyleyebilirim. Ben devlet okullarında İngilizce öğrendim ve işim gereği dünyanın birçok ülkesinde (anadilleri i nglizce olanlar dahil) insanlarla bu dili konuşarak pratik yapma imkanım oldu.. öncelikli olarak şunu düşünmeni isterim.. bir yabancı dil öğrenmekteki amacımız nedir? amaç düşüncemizi isteğimizi aktarmak ve anlamak.. amaç bu ise ve bir şekilde istediğini karşındaki anlıyorsa ve sende onu anlıyorsan kural mural hikaye sevgili kardeşim.. unutma ki hiçbir çocuk bir anda akıcı ve kurallı konuşamaz.. zamanla konuşa konuşa düzelir.. senin de bu konuyu hiç dert etmeden bol bol pratik yapman kafi olacaktır ve sen bile anlamadan düzelecek.. not: ana dili ingilizce olanlar ingilizce bilen!! bir Çinli taksi şöförüyle anlaşsınlar da göreyim :) bikere daha diyorum.. kuralları unut arkadaşım düşünceni anlasınlar sen onları anla kafi.. burası da bu iş için en güzel ortamlardan biri.. bol bol yazış ve mümkünse konuşarak pratik yap..

May 1, 2015

Teşekkürler cevaplarınız için.

March 29, 2015