Renzo
Język polski w porównaniu z innymy językami słowiańskimi

Cześć,

 

Po tych dwóch latach w których uczyłem się polskiego, uważam że nieco lepiej znam się już w tym języku. Ciekawe jest to, że czasami uznaję podobne wzory w innych językach. Szczególnie w języku czeskim. Na przykład, czasem widzę podobne słowa albo rozumiem małą część jakiegoś zdania. Dlatego moje pytanie, jak upada język polski w porównaniu z innymi takimi językami? I czy po uczeniu polskiego będzie po prostu łatwiej uczyć się w ogóle języków słowiańskich?

Apr 10, 2015 8:05 PM
Comments · 10
2

Z całą pewnością będzie łatwiej.

 

Najbliższy językowi polskiemu jest język słowacki. Polak, który nigdy nie uczył się słowackiego, rozumie około 80% tekstu pisanego.

Język czeski jest trochę trudniejszy. Po pierwsze ma trudną, archaiczną gramatykę. Po drugie ma bardzo trudną fonetykę, której elementami są trudne do wymówienia fonemy oraz oloczas (długie i krótkie samogłoski). Po trzecie zawiera mało słów międzynarodowych, np. teatr po czesku to "divadlo". Czesi, kiedy uzyskali niepodległość przeprowadzili reformę języka i pod wpływem nastrojów nacjonalistycznych usunęli większość słów obcego pochodzenia.

Najłatwiejszym językiem słowiańskim jest język rosyjski, mimo osobnego pisma. Najtrudnieszymi języki połodniowe - np. słoweński (nie mylić ze słowackim).

April 12, 2015
1

A ja pozwolę sobie na poprawienie Twojej wypowiedzi:)

 

Cześć,

Po tych dwóch latach, w których uczyłem się polskiego, uważam że nieco lepiej znam się już w tym języku ten język. Ciekawe jest to, że czasami uznaję widzę/dostrzegam pewne podobieństwa podobne wzory w innych językach. Szczególnie w języku czeskim. Na przykład, czasem widzę podobne słowa albo rozumiem małą część jakiegoś zdania. Dlatego moje pytanie jest, jak upada wypada język polski w porównaniu z innymi takimi językami? I czy po uczeniu nauczeniu się polskiego będzie po prostu łatwiej uczyć się w ogóle języków słowiańskich?

April 15, 2015

Zdecydowanie będzie ci łatwiej dogadać się na przykład po Czesku, choć jest wiele słów, których trudno się domyślić. Jednak Rosyjski czy Ukraiński różnią się jeszcze bardziej od Polskiego, co sprawia, że można zrozumieć bardzo małą część wyrazów. Jednak, tak, jeśli udało ci się nauczyć Polskiego, to uczenie się innych języków słowiańskich na pewno będzie łatwiejsze, niż gdybyś nie potrafił Polskiego.

May 1, 2015

zgodze sie z Alexandrem, ukrainski i bialoruski sa dosyc podobne do jezyka polskiego, o wiele wiele latwiej jest dogadac sie niz z czechem:)

April 13, 2015

"<em>Najłatwiejszym językiem słowiańskim jest język rosyjski</em>"
Pierwszy raz takie słyszę. On jest na tyle ciężki, że i Rosjanie nie całe umieją na nim mówić. A jeszcze język ukraiński jest więcej podobny do polskiej aniżeli rosyjska, ponieważ język rosyjski wiele słów nabrał z azjatyckiej części.

April 12, 2015
Show more