Vladimir Languages
Community Tutor
Lessons from Romania/Lecții din România

When I started to learn Romanian 2-3 years ago, I ran into the very common problem, which many language learners today encounter - the student is trying to utter their first words and sentences with a native speaker and the native speaker immediately replies in English. But the situation was also that I was trying to learn the language from Romanian students abroad, who were certified in English.

With the process of learning Romanian and starting to interact with ”real” Romanians, and especially observing the interactions between another foreigners and locals in Romania itself, I was really impressed that many people (who don't necessarily have international experience, who don't necessarily study/ work in a foreign language or speak it at home) demonstrate not only advanced language skills in English(and sometimes in French/German/Spanish), but very positive attitude towards the languages and eagerness to practice.
In this video, which I found a couple of days ago, some Romanians share their English learning experience and give us some useful tips. Learn from them and try to apply their advice for your Romanian learning process.

https://www.youtube.com/watch?v=dLAXiMuQNrY

Enjoy watching it

 

M-am apucat cu limba română cu 2-3 ani în urmă și la început intrasem într-o problemă foarte comună printre studenții de limbi straine din astăzi: atunci când scoți primele cuvinte în limbă respectivă într-o conversație cu un nativ și nativul îți răspunde în engleză. Bine, dar și eu am încercat să învăt limba de la studenți din străinătate care au certificate lingvistice de engleză.
Învățând limba română, am început să comunic și cu români ”adevărați”. Observând cum ei comunică cu alți străini, am fost impresionat nu numai de nivelul lingvistic al lor, ci de atitudinea lor aspură limbilor străine. Mulți români care nu neapărat au experiență internațională, care nu neapărat folosesc limbi străine la facultate, muncă sau acasă, vorbesc foarte cursiv engleză, uneori și franceză/spaniolă/germană și sunt foarte dornici de a benefica de fiecare posibilitate să se exerseze.

Cu câteva zile în urmă am găsit un videoclip în care românii explică cum ajung să vorbească atât de bine engleză și ne împărțișesc niște sfaturi utile. Le puteți aplica și dacă învățați limba română.
https://www.youtube.com/watch?v=dLAXiMuQNrY
Vizionare plăcută

Jun 5, 2015 1:27 PM
Comments · 1

Blagadaia! :)) (pentru videoclip)

June 5, 2015