Site Feedback

Podzim

  OOPT

Minulý víkend ještě jsme měli teplotu od 20°C, ale ten víkend teplota je jenom 2°C. Navíc prší a je to velmi vítr. Studené teploty a vítr mi nevadí, ale spojení mezi deštem a vítrem je velmi nepříjemný. Dneska jsem musela nakupovat v supermarketu. Nemám auto a normálně jezdím kole, trvá jenom pět minut. Mohla bych jet autobusem, ale se to mi nelíbí když koupila jsem mnoho. Nakonec jsem tlačila kolo s vpravou rukou a uchytila jsem deštník s vlevou rukou. Když jsem vrátila domů, ukončil dešť. Ale nebudu se zlobit. Mám ráda vlastně podzim. Je krásné vidět jak listy stromu změní jejich barvu a jak veverky sebrají oředhy a semeny, aby měli nějaké jídlo v zimě. Teď setmění už začí v šest hodin. Hodně lidí se to nelibí, ale myslím, že vytváří útulnou atmosféru. Večer zapalím často svíčku a sednu si na pohovce. Tam ráda čtu, plésu, učím se a píšu. Ale podzim a zima jsou taky dobré, abych šla do muzeum a se setkala s kamarády v nějaké hospodě nebo kavarně. Myslím, že každý roční doba má výhody a nevýhody a nejlepší, který můžeme dělat je vyslovit s přízvukem výhody místo reptat vždyky.

Note: This is a translation of a Spanish notebook entry I wrote this afternoon and although I left out some difficult expressions, I still have the feeling that it sounds horrible. I'm actually not even sure whether it's understandable. However, if was a kind of an experiment and it showed me that my capacities to express myself in Czech are still very very limited compared to Spanish.

Share:

 

2 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

  Podzim

  Ještě minulý víkend ještě jsme měli teplotu od nad 20°C 20 (číselnou hodnotu a symbol stupně odděluje nedělitelná mezera)°C (=teploty překračovaly 20 °C), ale tento (=dnešní, nynější...) víkend je teplota je jenom 2 °C. Navíc prší a je to velmi fouká silný vítr. Studené Nízké teploty a vítr mi nevadí, ale spojení mezi deštem a vítrem déšť s větrem je velmi nepříjemný. Dneska jsem musela nakupovat v supermarketu. Nemám auto a normálně jezdím kole, což (protože to, neboť to...) trvá jenom pět minut. Mohla bych jet autobusem, ale se to mi nelíbí když koupila jsem mnoho. Nakonec jsem tlačila kolo s vpravou pravou rukou a uchytila (levou rukou jsem držela...) uchytila držela jsem deštník s vlevou levou rukou. Když jsem se vrátila domů, ukončil dešť skončil (=přestalo pršet), ale (Přesto se nebudu) nebudu se zlobit. Vlastně mám ráda vlastně podzim. Je krásné vidět, jak listy stromů (z)mění jejich svou barvu a jak veverky sebírají ořechy a semena, aby měly nějaké jídlo v zimě (=zásoby jídla na zimu). Teď setmění stmívání začí v šest hodin. (=Stmívat se začíná už v šest hodin.) Hodně Mnoha lidem se to nelíbí, ale (já si) myslím, že stmívání vytváří útulnou atmosféru. Večer často zapálím čas svíčku a sednu si na pohovku. Tam (si) ráda čtu, plésu pletu, učím se a píšu. Ale Podzim a zima jsou taky dobré na to (= se hodí k tomu), abych šla do muzea, a setkala se s kamarády v nějaké hospodě nebo kavárně. Myslím, že každá roční doba má (své) výhody a nevýhody. Nejlepší, který co můžeme (u)dělat, je vyslovit (lépe připomenout si, vzpomenout si na, uvědomit si...) s přízvukem výhody místo reptat vždyky neustálého reptání.

  Modrým částem nerozumím.

  >> ale ten víkend teplota - Takto použíté zájmeno "ten" vyjadřuje určitost (de facto určitý člen). Vy však chcete vyjádřit současnost a musíte použít zájmeno "tento" nebo opsat současnost (nynější, dnešní...). Zájmeno "tento" vyjadřuje časově nebo prostorově nejbližší jev.

  >> Nemám auto a normálně jezdím kole, trvá jenom pět minut. - Nerozumím vztahu mezi větami, proto uvádím řešení pro možné vztahy. Doba trvání jízdy na kole je důvodem, proč jezdíte na kole? Nebo jen konstatujete dobu trvání jízdy na kole? atd.

  >> ... do muzeum a se setkala s kamarády... - Chybný slovosled u "se". V češtině je vždy hlavní přízvuk na začátku intonačního celku. Příklonka "se" nemá vlastní hlavní přízvuk, takže vaše souvětí je foneticky nepřijatelné.

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Czech

  Show More