Site Feedback

Benim evim...devam ediyorum

Önce tarihimi komşumdan başladım. Şimdi size benim ülkem Ukrayna hakkında söylemek istiyorum. Ukrayna Avrupa’nın parçadır. Çok büyük ülkedir.
Çoktan Türküler (o zamanda Osmanlar) Ukraynaya sık sık gelmişler, bu Dunyanın tarihisinden biliyorum. Bizim çok yakında durmaktan her zaman ilişkilerimiz var, çünkü ülkemiz arasında Karadeniz duruyor.
Bunu malüm sizi ‘’Muhteşem Yuzyıl’’ gösteriyor. Hürrem Sultan özellikle ayırmak istiyorum. Onun gerçek ismisi Anastasiya, ama türk filimde onun ismisi Aleksandra... bu yanlış. O kız Poltava şehirde doğmuştu (türk filimde Krım hakkında olmuş ... bu da yanlış). Bari Krım da Ukrayna’nın parçadır. Poltava Ukrayna’nın ortasıdır. Krım Ukrayna’nın güneydir. Bizde Anastasiya ve Sultan Suleyman hakkında filim var (1994 yılda). Ama bizim filimde Anastasiya’nın muslim ismisi Roksolana (neden bilmiyorum). Roksolana muslim isim mi?
Gerçekten Anastasiya (Hürrem) Suleymana sevinçleri götürmüş. O kız mükemmel Ukraynalı olmuş.

Share:

 

4 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

  Benim evim...devam ediyorum

  Önce tarihimi komşumdan başladım. Şimdi size benim ülkem Ukrayna'yı anlatmak istiyorum. Ukrayna Avrupa’nın bir parçadır. Çok büyük bir ülkedir.
  Tarih boyunca Türkler (o zamanda Osmanlar) Ukrayna'ya sık sık gelmişler, bunu nya tarihinden biliyorum. Biz çok yakın olduğumuzdan her zaman ilişkilerimiz olmuş, çünkü ülkelerimiz arasında yalnızca Karadeniz var.
  Malum bunu sizin ‘’Muhteşem Yüzyıl’’ gösteriyor. Hürrem Sultan özellikle anlatmak istiyorum. Onun gerçek ismi Anastasiya, ama Türk dizisinde onun ismi Aleksandra... Bu yanlış. O kız Poltava şehrinde doğmuştu. (Türk dizisinde Kırım olarak geçiyor ... bu da yanlış). Ama Kırım da Ukrayna’nın bir parçadır. Poltava, Ukrayna’nın ortasındadır. Kırım, Ukrayna’nın güneyindedir. Bizim de Anastasiya ve Sultan Süleyman hakkında filmimiz var (1994 yılı yapımı). Ama bizim filmde Anastasiya’nın Müslüman ismi Roksolana (neden bilmiyorum). Roksolana Müslüman ismi mi?
  Gerçekten Anastasiya (Hürrem) Süleyman'a mutluluk vermiş. O kız mükemmel bir Ukraynalıymış.

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Turkish

  Show More