Site Feedback

Siz nasıl düşünüyor sunuz?

Türkçe öğrenmek isteyenler ilk başta alfabeden başlıyorlar bildiğiniz gibi standart Türkçenin alfabesi 29 harften oluşur. Ama burda bir mesele var yani e sesi ayrı gelirken e diye teleffuz edinir. ama kelime içinde iki türlü dikkat etmişseniz. mesela gel kelimesi gel/gelmek derken arsındaki e sesiyle geliyor derken e sesiyle okunuşu biraz farklı.Birçok e var keilmerlerde e harfi alfabede teleffuz edildiği gibi değil . Bence Türkçede de okunuşu biraz farklı olan iki e sesi var fakat yazıda tek e harfiyle yazılıyor. başka kardeş dillerde ise bu sesler ayrı iki ses olarak alfabede yer almıştır. Budan başka ağızlarda bulunan daha iki ses var ama alfabede yok. Diğer Türk dilleride bu sesler q ve x harfiyle efade ediliyor. mesela yoq bu zaten yok sözüdür q sesinin okunuşu k den biraz daha kalın. x nin ise h den daha kalındır. Eğer standart Türkçe ağızlara göre olsaydı alfabe 30dan fazla harften oluşurdu zaten.

Bu yazıyı alfabenizden eksiklik bulmak niyetiyla yazmadım arkadaşlar beni sakın yanlış düşünmeyin,sadece merak ettiğimden yazdım. Eğer Türkçe hoşouma gitmesydi öğrenmezdim bunları umursamazdım. bizim alfebede i harfiyle i ve ı sesleri yazılır zaten mesela kız kelimesi qiz şeklinde ama teleffuzda qız.

Share:

 

6 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

  Siz nasıl düşünüyorsunuz?

  Türkçe öğrenmek isteyenler ilk başta alfabeden başlıyorlar bildiğiniz gibi standart Türkçenin alfabesi 29 harften oluşur. Ama burada bir mesele var yani e sesi ayrıyken gelirken e diye teleffuz edilir. ama kelime içinde iki türlü dikkat etmişseniz. mesela gel kelimesi gel/gelmek derken arasındaki aradaki e sesiyle geliyor derkenki e sesiyle sesinin okunuşu biraz farklı. Birçok e var ve kelimerlerde kullanılan e harfi alfabede teleffuz edildiği gibi değil . Bence Türkçede de okunuşu biraz farklı olan iki e sesi var fakat yazıda tek e harfiyle yazılıyor. başka Diğer kardeş akraba dillerde ise bu sesler ayrı iki ses harf olarak alfabede yer almıştır. Bundan başka ağızlarda bulunan daha iki ses daha var ama bunlar alfabede yok. Diğer Türk dillerinde bu sesler q ve x harfiyle ifade ediliyor. mesela yoq bu zaten yok sözüdür q sesinin okunuşu k den biraz daha kalın. x nin ise h den daha kalındır. Eğer standart Türkçe ağızlara göre olsaydı alfabe 30dan fazla harften oluşurdu zaten.

  Bu yazıyı alfabenizden eksiklik bulmak niyetiyle yazmadım arkadaşlar beni sakın yanlış düşünmeyin anlamayın,sadece merak ettiğimden yazdım. Eğer Türkçe hoşuma gitmeseydi öğrenmezdim bunları umursamazdım. bizim alfabede i harfiyle i ve ı sesleri yazılır zaten mesela kız kelimesi qiz şeklinde ama teleffuzda qız.

  Siz nasıl düşünüyor sunuz?

  Türkçe öğrenmek isteyenler ilk başta alfabeden başlıyorlar bildiğiniz gibi standart Türkçenin alfabesi 29 harften oluşur. Ama burda bir mesele var yani e sesi ayrı gelirken e diye teleffuz edinir. ama kelime içinde iki türlü dikkat etmişseniz. mesela gel kelimesi gel/gelmek derken arsındaki e sesiyle geliyor derken e sesiyle okunuşu biraz farklı.Birçok e var keilmerlerde e harfi alfabede teleffuz edildiği gibi değil . Bence Türkçede de okunuşu biraz farklı olan iki e sesi var fakat yazıda tek e harfiyle yazılıyor. başka kardeş dillerde ise bu sesler ayrı iki ses olarak alfabede yer almıştır. Budan başka ağızlarda bulunan daha iki ses var ama alfabede yok. Diğer Türk dilleride bu sesler q ve x harfiyle eifade ediliyor. mesela yoq bu zaten yok sözüdür q sesinin okunuşu k den biraz daha kalın. x nin ise h den daha kalındır. Eğer standart Türkçe ağızlara göre olsaydı alfabe 30dan fazla harften oluşurdu zaten.

  Bu yazıyı alfabenizden eksiklik bulmak niyetiylea yazmadım arkadaşlar beni sakın yanlış düşünmeyin anlamayin,sadece merak ettiğimden yazdım. Eğer Türkçe hoşouma gitmesydi öğrenmezdim bunları ve umursamazdım. bizim alfebede i harfiyle i ve ı sesleri yazılır zaten mesela kız kelimesi qiz şeklinde ama teleffuzda qız.

   

  çok iyi !!

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Turkish

  Show More