Site Feedback

Çeşme suyu

Birkaç günlerden önce, Japonya'nın drama izledim. Drama'da genç kadın adamla konuştu, ''Tamam, hadi su içip gideyim.'' söyledi. O kadın bir bardak seçti ve çeşme suyu içti. O zaman biraz şaşırdım. Ama, üç saniye sonra orası Japonya, ben hatırladım.

Ben Japonya'da doğdum ve elbette her çeşme suyu içiyordum. Ama 7 veya 8 yıldır yurt dışarıda yaştığım için onu unuttum. Çok sayıda ülkelerde çeşme suyu içmek tehlikeli.

Türkiye'de insanlar bazen çeşme suyu içiyormuş. Belki fazla tehlikeli değilmiş. Ben de çeşme suyu içiyordum ama sadece kaynamadan sonra. Fakat şimdi bıraktım çünkü büyük yağmur yağmadan sonra, çeşme suyunun renki açık kahverenki oldu....onu gördüğümden beri çeşme suyu içmek istemiyorum.

Share:

 

6 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

  Çeşme suyu

  Birkaç günlerden önce, Japonya'nın Bir Japon drama dizisi izledim. Dizide genç kadın adamla konuştu konuşuyordu, ''Tamam, hadi su içip gideyim.'' söyledi. O Kadın bir bardak seçti aldı ve suyu çeşmeden içti. O zaman biraz şaşırdım. Ama, üç saniye sonra orası oranın Japonya olduğunu ben hatırladım.

  Ben Japonya'da doğdum ve elbette her çeşme suyu içiyordum. Ama 7 veya 8 yıldır yurt dışarıda dışında yaştığım yaşadığım için onu unuttum. Çok sayıda ülkelerde çeşme suyu içmek tehlikeli.

  Türkiye'de insanlar bazen çeşme suyu içiyormuş. Belki Fazla tehlikeli değilmiş. Ben de çeşme suyu içiyordum ama sadece kaynamadan kaynattıktan sonra. Fakat şimdi daha sonra çeşme suyu içmeyi bıraktım çünkü büyük şiddetli yağan yağmurdan yağmadan sonra, çeşme suyunun renki açık kahverengi olmuştudu....onu Bunu gördüğümden beri çeşme suyu içmek istemiyorum.

  Corrected Text

   

  Çeşme suyu

  Birkaç gün önce, bir Japon draması izledim. Dramada genç kadın adamla konuşuyordu. ''Tamam, hadi su içip gidelim''dedi. Kadın bir bardak seçti ve çeşme suyu içti. O zaman biraz şaşırdım. Ama, üç saniye sonra orasının Japonya olduğunu hatırladım.

   

  Ben Japonya'da doğdum ve elbette her çeşme suyunu içiyordum. Ama 7 veya 8 yıldır yurt dışında yaşadığım için bunu unuttum. Çok sayıda ülkede çeşme suyu içmek tehlikelidir.

   

  Türkiye'de de insanlar bazen çeşme suyu içiyormuş, fazla tehlikeli değilmiş. Ben de çeşme suyu içiyordum ama sadece kaynattıktan sonra. Fakat şimdi bunu yapmayı bıraktım çünkü büyük yağmurdan/yağıştan sonra, çeşme suyunun rengi açık kahverengi oldu...Bunu gördüğümden beri çeşme suyu içmek istemiyorum.

  Çeşme suyu

  Birkaç günlerden önce, Japonya'nın drama Bir Japon draması (Genitive construction or "isim tamlaması") izledim. Dramada genç bir kadın bir adamla konuştu konuşuyordu (continuing event in the past). ''Tamam, hadi su içip gideyim gidelim (The subject assumed to be plural as "hadi" is used).'' söyledi dedi (when quoting "demek" is used). O (no need to point the woman since there is no other woman) kadın bir bardak seçti ve onunla çeşme suyu içti. O zaman biraz şaşırdım [Bunu görünce biraz şaşırdım]. Ama, üç saniye sonra [Bir süre sonra] orasının Japonya olduğunu, ben hatırladım.

  Ben Japonya'da doğdum ve elbette her çeşme suyunu (accusative case, direct object) içiyordum. Ama 7 veya 8 yıldır yurt dışarıda yurt dışında (idiom: yurt dışı) yaştığım yaşadığım için onu bunu ("o" is mostly used to indicate humans) unuttum. Çok sayıda ülkelerde ülkede çeşme suyu içmek tehlikelidir ("-dir" is used when reporting something).

  Türkiye'de de (the second "de" here used to add the meaning of "also" in the sentence, it is written separete) insanlar bazen çeşme suyu içiyormuş , Belki fazla tehlikeli değilmiş. Ben de eskiden çeşme suyu içiyordum ama sadece kaynamadan kaynattıktan sonra. Fakat şimdi bunu yapmayı bıraktım çünkü büyük yağmur yağmadan yağmurdan/yağıştan sonra, çeşme suyunun rengi açık kahverengi oldu....onu bunu gördüğümden beri çeşme suyu içmek istemiyorum.

  Çeşme suyu

  Birkaç günlerden önce, Japonya'nın drama izledim. Drama'da genç kadın adamla konuştu, ''Tamam, hadi su içip gideyim.'' söyledi dedi. O kadın bir bardak seçti aldi ve çeşme suyu içti. O zaman biraz şaşırdım. Ama, üç saniye sonra orasınin Japonya oldugunu anladim, ben hatırladım.

  Ben Japonya'da doğdum ve elbette her zaman çeşme suyu içerimdum. Ama 7 veya 8 yıldır yurt dışarnda yaşdığım için bunu unuttum. birçok ülkelerde çeşme suyu içmek tehlikeli.

  Türkiye'de insanlar bazen çeşme suyu içiyorlar. Belki fazla tehlikeli değilmiş. Ben de çeşme suyu içiyordum ama sadece kaynattiktan sonra. Fakat şimdi bıraktım çünkü büyük (siddetli mi demek istediniz ?) yağmurdan yağmadan sonra, çeşme suyunun renki açık kahverengi oldu....bunu gördüğümden beri çeşme suyu içmek istemiyorum.

   

  umarim yardimci olabilmisimdir.

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Turkish

  Show More