Site Feedback

Ortanca

Japonya'da Haziran'da neredeyse her gün yağmur yağar. Hava da biraz sıcak ve nemli, çamaşır yıkayamıyor ve yemekler hemen kötü olur. Çocuklar da bu yağmurlu mevsimi sevmez çünkü dışarıda oynayamıyorlar.

Ben de her gün yağmur istemiyorum. Ama, bu yağmurlu mevsim için sadece bir şeyi seviyorum. O, ortanca çiçeği. Genellikle çiçekler güneşli günlerde açar, ama ortanca çiçekleri yağmurlu gün de görebilirsiniz. Ortanca ıslanınca daha güzel olur.

Geçen yıldan beri Türkiye'de yaşıyorum. Türkiye'de de ortanca var. Ama, Haziran Türkiye'de en güzel ayıdır, hiç yağmur yağmaz. Güzel havada her yerde ortanca çiçekleri var. Aslında bu çiçekler harika ve belki biraz daha büyük. Fakat ıslak ortanca daha güzel, bence.

Share:

 

0 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

  Ortanca

  Japonya'da haziranda/ haziran ayında neredeyse her gün yağmur yağar. Hava da biraz sıcak ve nemli olur, çamaşır yıkayamıyor (çamaşırlar sık sık yıkanır mı demek istediniz ?) ve yiyecekler hemen bozulur. Çocuklar da bu yağmurlu mevsimi sevmez çünkü dışarıda oyun oynayamazlar. 


  Ben de her gün yağmur yağsın istemiyorum ama, bu yağmurlu mevsimde için sadece bir şeyi seviyorum. O da ortanca çiçeği. Genellikle çiçekler güneşli günlerde açarlar, ama ortanca çiçeğini yağmurlu günde görebilirsiniz. Ortanca ıslanınca daha güzel olur. 


  Geçen yıldan beri Türkiye'de yaşıyorum. Türkiye'de de ortanca çiçeği var ama Türkiye'de onu haziran ayında da görebiliriz.(sadece haziran ayında mı yoksa baska aylarda da görebilirmiyiz ?) Türkiye'de haziran ayı en güzel aydır, hiç yağmur yağmaz. Güzel havada her yerde ortanca çiçekleri olur. Aslında bu çiçekler harika ve belki normalden biraz daha büyük. Bence ıslak ortanca daha güzel, bence.

   

  Düşüncelerinizi çok iyi ifade etmişsiniz. Ayrıca ortanca çiçeğini bilmiyordum, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler  :)

  ...çamaşır yıkayamıyor (i didnt understand why one cant wash the clothes. did you mean that we cant hang them and make them dry? if so, you can use "yıkanan çamaşırlar kurumaz" which means stg like washed clothes dont get dry)

  ve yemekler hemen kötü olur. (if you want to say that the food is rotten, you should say "yemekler hemen bozulur")

  ...çünkü dışarıda oynayamıyorlar. (It is possible to use this way. However, since we are not talking about at the moment, and that we are talking about that month in general, we should use simple present tense, not continuous. I recommend saying "dışarıda oynayamazlar")


  bu yağmurlu mevsimi sadece bir şey için seviyorum. (i like this season due to only one thing)
  bu yağmurlu mevsimle ilgili sadece bir şeyi seviyorum. (i like this season only one thing about this season)

  ama ortanca çiçeklerini yağmurlu gün(lerde) de görebilirsiniz.


  Ama, Haziran Türkiye'de en güzel ayıdır, hiç yağmur yağmaz. (Ayı is bear, ay is month. Plus ı personally disagree coz i melt down everday but this is not a place to object:) )

   

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Turkish

  Show More