Site Feedback

Μαθíματα πεντε και εζι-Possessive/Demonstrative Pronoun, Plural Form, There To Be

Α: Που εíναι το παδιẃφονο;
Ε: Να το, εíναι το παδιẃφονο.
Α: Που εíναι τα περιοδικα;
Ε: Να τα, εκεí στο γραφεíο.

Ε: Αυτń εíναι να καρéκλα μου. να καρéκλα μου εíναε εδẃ.
Α: Που εíναι το παδιẃφοvο;
Ε: Να το, εíναι το παδιẃφοvο.
Α: Που εíναι τα περιοδικá;
Ε: Να τα, εκεí στο γραφεíο.

Ε: Αυτń εíναι η καρéκλα μου. η καρéκλα μου εíναι εδẃ.
A: Nα, η πóρτα.

Eκεíνο εíναι το μολíβι του.
Εκεινń εíναι η καρéκλα της.
Που εíναι το ρολóι μας;
Να, τα χéρια σου.
Εκéινο εíναι το ποδí τους.

Που εíναι το ρολóι τνς; Εíναι στο σπíτι τνς.
Που εíναι τα βιβλíα του; Εíναι στο σπíτι του.

Εíμαι, εíσαι, εíναι, αιμαστε, εíσαστε/ εíστε, εíναι.

Ευχαpιστó!
=]

Share:

 

0 comments

    Please enter between 0 and 2000 characters.

     

    Corrections

    Μαθήματα πέντε και έξι-Possessive/Demonstrative Pronoun, Plural Form, There To Be

    Α: Πού εíναι το παδιẃφονο ραδιόφωνο;
    Ε: Να το, εδώ/εκεί εíναι το παδιẃφονο ραδιόφωνο.
    Α: Πού εíναι τα περιοδικά;
    Ε: Να τα, εκεí (είναι) στο γραφεíο.

    Ε: Αυτń εíναι να η καρéκλα μου. Να, η καρέκλα μου εíναι εδώ.
    Α: Πού εíναι το παδιẃφοvο ραδιόφωνο;
    Ε: Να το, εδώ/εκεί εíναι το παδιẃφοvο ραδιόφωνο.
    Α: Πού εíναι τα περιοδικά;
    Ε: Να τα, εκεí (είναι) στο γραφεíο.

    Ε: Αυτń εíναι η καρέκλα μου. Η καρέκλα μου εíναι εδώ.
    A: Nα, η πóρτα.

    Eκεíνο εíναι το μολύβι του.
    Εκείνη εíναι η καρέκλα της.
    Πού εíναι το ρολóι μας;
    Να, τα χέρια σου.
    Εκείνο εíναι το ποδí πόδι τους.

    Πού εíναι το ρολóι τους; Εíναι στο σπíτι τους.
    Πού εíναι τα βιβλíα του; Εíναι στο σπíτι του.

    Εíμαι, εíσαι, εíναι, είμαστε, εíσαστε/ εíστε, εíναι.

    Ευχαριστώ!
    =]

     

    I'm guessing you are having a hard time to locate the intonation point on your keyboard, so if you consider this your sentences are pretty much correct :)

    I don't know if it applies for your computer, but the greek intonation point is right next to the letter ''L''. You press it first and then the letter that you want to intonate. 

     

    The words that are inside parenthesis above could be omitted.

    Μαθήματα πεντε και εξι-Possessive/Demonstrative Pronoun, Plural Form, There To Be

    Α: Που εíναι το παδιẃφονο; ραδιόφωνο*
    Ε: Να το, εíναι το παδιẃφονο. *
    Α: Που εíναι τα περιοδικα;
    Ε: Να τα, εκεí στο γραφεíο.

    Ε: Αυτń εíναι να καρέκλα μου. να καρéκλα μου εíναι εδẃ.
    Α: Που εíναι το παδιẃφοvο; *
    Ε: Να το, εδώ/ εκεί εíναι το παδιẃφοvο.
    Α: Που εíναι τα περιοδικá;
    Ε: Να τα, εκεí στο γραφεíο.

    Ε: Αυτń εíναι η καρéκλα μου. η καρéκλα μου εíναι εδẃ.
    A: Nα, η πóρτα.

    Eκεíνο εíναι το μολύβι του.
    Εκεινń εíναι η καρέκλα της.
    Που εíναι το ρολóι μας;
    Να, τα χέρια σου.
    Εκείνο εíναι το ποδí** τους.

    Που εíναι το ρολóι τους; Εíναι στο σπíτι τους.
    Που εíναι τα βιβλíα του; Εíναι στο σπíτι του.

    Εíμαι, εíσαι, εíναι, είμαστε, εíσαστε/ εíστε, εíναι.

    Ευχαpιστώ!
    =]

    *παδιόφωνο:there is no such a word in greek. perhaps you mean "ραδιόφωνο"

    **What do you mean? Maybe you wanted to say "παιδί"=kid

    Write a correction

    Please enter between 25 and 8000 characters.

     

    More notebook entries written in Greek

    Show More