Site Feedback

Hedefsiz öğrenci

Bu hafta üniversitemizde arasınavlar vardı. Binim derslerim ikinci sınıftaki öğrenciler için Japonca ileri yazma ve birinci ve hazırlık sınıftaki öğrenciler için Japonca konuşma. Özellikle hazırlık sınıfıda sekisenden fazla öğrenci var ve ben, başka iki öğretemen ile, onları birer birer mülakat yaptım. Çok ilginçti ama, aynı zamanda oldukça yoruldum.

Bu Eylülde birçok yeni öğrenciler geldi ve Japonca öğrenmeyi başladı. O zaman onlar ne Japonca harfi ne ''merhaba'' gibi Japonca selamı bildim. Şimdi, iki ay sonra, Japonca basit soruları, örneğin ''ne zaman doğum günün?'' ya da ''sınavı bittikten sonra ne yapmak istiyorsun?'', cevap verebilirler. Bu öğretmen için de çok zevkli şey.

Her yıl bazı hedefsiz yeni öğrenciler gelirler. Onlar ne Japonca'la ne Japon kültürüle ilgileniyor ama çünkü belki üniversite giriş sınavıden sorunçu fazla iyi değildi, bölümümüzden başka giremedi. Çoğu böyle öğrenciler hemen ders çalışmayı bırakır. Bu yıl da birkaç böyle öğrenciler var, ama şimdiye kadar onlar da Japonca öğrenmek için çok mutlumuş. Ayrıca onların biri Japonca'yı çok seviyor ve bu sınavıda iyi puan alabildi.

Share:

 

2 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

  Hedefsiz öğrenci

  Bu hafta üniversitemizde arasınavlar vardı. Ben ikinci sınıftaki öğrenciler için Japonca ileri yazma, birinci ve hazırlık sınıfındaki öğrenciler için Japonca konuşma dersleri veriyorum. Özellikle hazırlık sınıfında seksenden fazla öğrenci var. Ben ve iki öğretmen, onları birer birer mülakat yaptık. Çok ilginçti ama, aynı zamanda oldukça yoruldum.

  Bu Eylülde birçok yeni öğrenci geldi ve Japonca öğrenmeye başladı. İlk geldikleri zaman onlar ne herhangi bir Japonca harf nede ''merhaba'' gibi Japonca selam vermeyi  biliyorlardı. Şimdi, yani iki ay sonra, Japonca basit sorulara, örneğin ''Doğum günün ne zaman?'' ya da ''sınavın bittikten sonra ne yapmak istiyorsun?'', cevap verebilirler. Bu öğretmen için de çok zevkli bir şey.

  Her yıl bazı hedefsiz yeni öğrenciler gelir. Onlar ne Japonca ile (Japoncayla) ne de Japon kültürü ile (kültürüyle) ilgileniyorlar.Bunun sebebi belkide üniversite giriş sınavından iyi bir sonuç alamayıp bölümümüzden başka bir bölüme girememeleridir. Çoğu böyle öğrenciler hemen ders çalışmayı bırakırlar. Bu yıl da birkaç tane böyle öğrenci var, ama genede onlar da şimdiye kadar Japonca öğrendikleri için çok mutlularmış. Ayrıca onlardan biri Japonca'yı çok seviyor ve bu sınavda iyi bir puan alabildi.

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Turkish

  Show More