Site Feedback

Kiraz çiçeği (Sakura)

Japonya'nın milli çiçeği Kiraz çiçeği, ''sakura'' olarak adlandırırız. Kiraz diye söyledim, ama aslında sakura meyvesi çok küçük, ekşi ve acı, bu yüzden hiç yemeyiz. Sadece güzel çiçek görmemiz için bu kadar sakura'yı seviyoruz.

Her yıl Nisan gelince, Japonlar azar azar mutlu hissetmeyi başlarız ve her gün ''sakura haberi''ni dört gözle bekleriz. Hava yağmurlu olursa, çiçekleri çok merak ederiz ve hava güneşli olursa, hafta sonunda herkes sakura çiçeğinin açtığı bahçeye çıkarız. Sakura ağacının altında ''hanami(çiçek görma)'' parti oluruz. Ailemizle ya da arkadaşlarımızla yemek yerince şarkı söyleriz ve dans ederiz. Özellikle akşamları içki içeriz.

Neden Japonlar bu kadar sakura çiçeğini severler? Japonya'da sakuradan başka çoğu güzel çiçekler var, yine de Japonlara göre, sakura özel. Bunu anlatmak oldukça zor, ama bence çünkü Japonlar eski zamandan beri hemen kaybolduğu, sadece kısa zamanda yaşadığı şeyleri severler. Sakura çiçeği gerçekten güzel, ama sadece bir hafta görebiliriz. Çünkü bu kadar kısa zaman, daha güzel ve daha değerli hissederiz.

İki gün önce Tokyo'dan sakura haberi geldi, bu yılki ilk sakura çiçek actı. Japonya'da yılın en güzel zaman gelecek. Burada, Türkiye'de universitenin bahçesinde tek bir sakura ağacı var, yarın hava güzel olursa, buraya gelin. Japon ruh görebilirsiniz.

Share:

 

2 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

  Kiraz çiçeği (Sakura)

  Japonya'nın milli çiçeği olan Kiraz çiçeğini, ''sakura'' olarak adlandırırız. Kiraz diye söyledim, ama aslında sakura meyvesi çok küçük, ekşi ve acı, bu yüzden hiç yemeyiz. Sadece güzel çiçek görmekmiz için bu kadar sakura'yı seviyoruz.

  Her yıl Nisan gelince, Japonlar azar azar yavaş yavaş mutlu hissetmeyei başlarız ve her gün ''sakura haberi''ni dört gözle bekleriz. Hava yağmurlu olursa, çiçekleri çok merak ederiz ve hava güneşli olursa, hafta sonunda herkes sakura çiçeğinin açtığı bahçeye çıkarız. Sakura ağacının altında ''hanami(çiçek görmea)'' partisi oluruz. Ailemizle ya da arkadaşlarımızla yemek yeriz, yerince şarkı söyleriz ve dans ederiz. Özellikle akşamları içki içeriz.

  Neden Japonlar bu kadar sakura çiçeğini severler? (sakura çiçeğini bu kadar sever? daha doğal) Japonya'da sakuradan başka birçok çoğu güzel çiçekler var, yine de Japonlara göre, sakura özel. Bunu anlatmak oldukça zor, ama bence çünkü Japonlar eskiden zamandan beri hemen kaybolanduğu, sadece kısa zamanda yaşanandığı şeyleri severler. Sakura çiçeği gerçekten güzel, ama sadece bir hafta görebiliriz. Çünkü bu kadar kısa zaman görebildiğimizden, sakurayı daha güzel ve daha değerli hissederiz. 


  İki gün önce Tokyo'dan sakura haberi geldi, bu yılki ilk sakura çiçek actı. Japonya'da yılın en güzel zamanı gelecek. Burada, Türkiye'de üniversitenin bahçesinde tek bir sakura ağacı var, yarın hava güzel olursa, buraya gelin. Japon ruhunu görebilirsiniz.

   

  Çok çok az hata var, tebrikler! Benim yaşadığım şehirdeki bir köyde de çok fazla kiraz ağacı var, onlar da çok güzel görünüyorlar ama aynı zamanda kirazları da çok tatlı :)

  Japonya'nın milli çiçeği Kiraz çiçeğini, ''sakura'' olarak adlandırırız. Kiraz diye söyledim ama aslında sakura meyvesi çok küçük, ekşi ve acı, bu yüzden hiç yemeyiz.Sakurayı, sadece çiceği güzel olduğu için bu kadar seviyoruz. Her yıl Nisan ayı gelince, Japonlar yavaş yavaş mutlu olmaya başlar ve her gün ''sakura haberi''ni dört gözle bekler.Hava yağmurlu olduğunda, çiçekleri çok merak ederiz eğer hava güneşli olursa, hafta sonunda herkes sakura çiçeğinin açtığı bahçeye çıkar. Sakura ağacının altında ''hanami(çiçek görme)'' parti oluruz.(burayı anlayamadım)Ailemizle ya da arkadaşlarımızla yemek yeriz, şarkı söyleriz ve dans ederiz. Özellikle akşamları içki içeriz. Neden Japonlar sakura çiçeğini bu kadar severler? Japonya'da sakuradan başka birçok güzel çiçek var, yine de Japonlara göre, sakura özeldir. Bunu anlatmak oldukça zor, ama bence Japonlar eskiden beri hemen kaybolan, sadece kısa süre yaşayan şeyleri severler. Sakura çiçeği gerçekten güzel, ama sadece bir hafta görebiliriz. Çünkü bu kadar kısa zamanda, kendimizi daha güzel ve daha değerli hissederiz. İki gün önce Tokyo'dan sakura haberi geldi, bu yılki ilk sakura çiçek açtı. Japonya'da yılın en güzel zamanı gelecek. Burada, Türkiye'de üniversitenin bahçesinde bir tek sakura ağacı var, yarın hava güzel olursa, buraya gelin. Japon ruhunu görebilirsiniz.

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Turkish

  Show More