Site Feedback

Na kúpaliske

 

Je teplo. Dnes vonku je 36 stupňov. Včera poobede po práci sme boli na Zlatých Pieskoch. Malá dcéra si užila tam veľmi. Kúpali sme a hral sme sa na kĺzačky. Nevedel som že, langoš je tak obľúbený v Bratislave. Ale ja dal som sa radšej pivo. :)

Share:

 

0 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

  Ešte by som upravil

  Na kúpaliskeu

  Je teplo. Dnes vonku je je vonku 36 stupňov. Včera poobede po práci sme boli na Zlatých Pieskoch. Malá dcéra si to tam veľmi užila tam veľmi. Kúpali sme sa a hrali sme sa na kĺzačke. Nevedel som že, langoš je v Bratislave tak obľúbený v Bratislave. Ale ja som si dal som sa radšej pivo. :)

   

  Zasa opravím len to, čim som si istá.

  Na kúpaliske - spávne je na kúpalisku. Vždy, keď sa kmeň slova skončí -h, -k, -g alebo ch, v 6. páde (lokál) je -u, nie -e: na letisku, na kúpalisku, vo vlaku, na rohu, o prachu atď. 

  Malá dcéra si užila tam veľmi veľa.

  Kúpali sme sa

  a hral sme sa na kĺzačkye. Ja by som povedala kĺzali sme sa na kĺzačke, lenže nie som si istá, či by to bolo lepšie a či treba opravovať viac ako to posledné písmeno.

  Ale (ja) som si dal som sa radšej pivo. :)

   

  V slovenskej vete, keď je v minulom čase, sloveso byť  ako súčasť tohto minulého času (som, si  atď.) vždy je na druhom mieste. Totiž ide po významovov slovese len v tom prípade, ak sa veta tým slovesom začína, inak je pred slovesom: Dal som si pivo. Ale: Včera som si dal pivo. Na tom druhom mieste vo vete takže majú byť sa/si, by a krátke zámena.

  Ak je vo viete niekoľko slov, ktoré sa by mali dostať na to druhé miesto, priorita je táto:

  1. by (ak treba)

  2. sloveso byť v minulom čase (som, si)

  3. sa /si

  4. zámeno v 4 páde (akuzatív)

  5. zámeno v 3 páde (datív).

   

  Napríklad: Dal by som si radšej pivo. Nikdy by som to mu nepovedala, Nepodarilo sa mu to atď.

   

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Slovak

  Show More