Site Feedback

Ramazan ayı başladı

Bugün Ramazan ayı başladı. Dünyanın Müslümanları bu günden bir aydır oruç tutuyorlar. Türkiye’de yazın gündüz çok uzun olduğu için oruç tutmak gerçekten zor olabilir. Yaklaşık 17 saatlar ne yiyecek ne içecek alıyorlar. Kardesimla Ramazan hakkında konuştuğumuz zaman, kardeşim çok şaşırdı ve ‘Bir aydır? Gerçekten mi? İnsanlar ölebilirler!!’ diye söyledi. Ramazan ayında da geceleri ne kadar isterler, yiyebilir, ama kardeşim bunu bilmemişti.

Endonezya’da otururken, Ramazan ayını sevdim. Müslümanlar için Ramazan ayı özel bir aydır, onu hissettim. Günbatımıdan bir saat önce, sokakta özel Ramazan tatlılar satırlar ve hanımlar mutfakta çok çalışmaya başlarlar. Hem çocuklar hem de yetişkinler günbatımını dört gözle beklerler. İşyerinde de biraz yiyecek ve içecek hazırlanılır.

Ramazan ayında aileler, akrabalar ve arkadaşılar sık sık toplanıp birlikte iftar ederler. Ben de bazen oraya katıldım. Bir gün bir öğrenci beni ve sınıfının tüm arkadaşlarını evine devat etti. Ben, Müslüman değildim ve oradaki birkaç öğrenci Hristiyan. Ama, biz birlikte yemek yedip Ramazan ayını kutluduk.

Şimdi Türkiye'de üçüncü Ramazan ayını geçiyorum. Akşam ezandan sonra, evlerden insanlarn mutlu seslerini duyarak, ben de çok mutlu oluyorum.

Share:

 

8 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

  Ramazan ayı başladı

  Bugün Ramazan ayı başladı. Dünyanın Müslümanları bu günden itibaren bir aydır oruç tutuyorlar. tutacaklar. Türkiye’de yazın gündüzleri çok uzun olduğu için oruç tutmak gerçekten zor olabilir. Yaklaşık 17 saatlar ne yiyecek ne içecek alıyorlar. Kardesimle Ramazan hakkında konuştuğumuz zaman, kardeşim çok şaşırdı ve ‘Bir aydır? Gerçekten mi? İnsanlar ölebilirler!!’ diye söyledi. Ramazan ayında da geceleri ne kadar isterlerse, yiyebilirler, ama kardeşim bunu bilmemişti.bilmiyordu. 

  Endonezya’da otururken, Ramazan ayını sevdim. Müslümanlar için Ramazan ayı özel bir aydır, onu hissettim. Günbatımıdan bir saat önce, sokakta özel Ramazan tatlıları satarlar ve hanımlar mutfakta daha çok çalışmaya başlarlar. Hem çocuklar hem de yetişkinler günbatımını dört gözle beklerler. İşyerinde de biraz yiyecek ve içecek hazırlanılır.

  Ramazan ayında aileler, akrabalar ve arkadaşılar sık sık toplanıp birlikte iftar ederler. yaparlar. Ben de bazen oraya katıldım. katılırdım. Bir gün bir öğrenci beni ve sınıfının sınıfındaki tüm arkadaşlarını evine devat etti. Ben Müslüman değildim ve oradaki birkaç öğrenci de Hristiyan. Ama, biz birlikte yemek yedik Ramazan ayını kutladık.

  Şimdi Türkiye'de üçüncü Ramazan ayını geçiriyorum. Akşam ezandan sonra, evlerden insanların mutlu seslerini duyarak, ben de çok mutlu oluyorum.

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Turkish

  Show More