Site Feedback

Du klausimai

 

Labas visiems! Aš turiu du klausimus apie lietuvių kalbos gramatiką. Žinau, kad paprastai reikia užduoti klausimus atskirame skyriuje, bet aš taip pat norėjau praktikuotis lietuvių kalbą ir pagauti pataisymus. Todėl nusprendžiau paklausti čia lietuviškai.

Pirmasis klausimas: dėl veiksmažodžių, kaip skiriasi 'būtasis kartinis laikas' nuo 'sudėtinio atliktinio esamojo laiko'? Pavyzdžiui:
- Aš ragavau torto.
- Aš esu ragavęs torto.
O pridėjus (/papildžius?) priešdėlius, ar tai turi įtaka sakinių prasmei? Pavyzdžiui:
- Aš paragavau torto.
- Aš esu paragavęs torto.
Man atrodytų, kad lietuvių kalbos sistema panaši į tą anglų, olandų (ir pan) kalbose, žodžiu, jeigu įvykdytas veiksmas dar aktualus per kalbamąjį momentą, reikia pavartoti sudėtinį esamąjį laiką, jeigu ne, reikia pavartoti būtąjį laiką. Vis dėlto, remiantis tekstais, kuriuos aš paskaitau, atrodo, kad anglų/olandų ir lietuvių sistemos ne visai tos pačios, nes tiktai gana kartais susiduriu su sudėtinio esamojo laiko formomis. Galėtumėte paaiškinti?

Antrasis klausimas: kokiu mastu ilityvas dar gyvas? Vikipedijoje aš skaičiau straipsnį, kuriame buvo parašyta, kad seniai suomių kalba įtakojo lietuvių kalbą tokiu būdu, kad joje atsirado trys papildomi linksniai. Pagal šitą straipsnį, jie jau yra išnykę išskyrus ilityvą, kuris dar 'gyvena' kelete tarmių. Tačiau, savo nuomone aš palyginti dažnai girdžiu ilityvo formas (pvz. "Eik kampan!";"Aš einu mokyklon" ir pan). Aš daugiausiai buvau Vilniuje ir man smalsu, ar ilityvas vartojamas kituose Lietuvos kraštuose ar tiesiog visur.

Iš anksto ačiū už pataisymus ir atsakymus. :)

Share:

 

6 comments

  Please enter between 0 and 2000 characters.

   

  Corrections

   

  Du klausimai

  Labas visiems! Aš turiu du klausimus apie lietuvių kalbos gramatiką. Žinau, kad paprastai reikia užduoti klausimus atskirame skyriuje, bet aš taip pat norėjau praktikuotis lietuvių kalbą ir pagauti pataisymusų. Todėl nusprendžiau paklausti čia lietuviškai.

  Pirmasis klausimas: dėl veiksmažodžių, kaip kuo skiriasi 'būtasis kartinis laikas' nuo 'sudėtinio atliktinio esamojo laiko'? Pavyzdžiui:
  - Aš ragavau torto.
  - Aš esu ragavęs torto.
  O pridėjus (/papildžius?) priešdėlius, ar tai turi įtakaos sakinių prasmei? Pavyzdžiui:
  - Aš paragavau torto.
  - Aš esu paragavęs torto.
  Man atrodytų, kad lietuvių kalbos sistema yra panaši į sistemą anglų, olandų (ir pan.) kalbose, žodžiu, jeigu įvykdytas veiksmas dar aktualus per kalbamąjįuoju momentąu, reikia pavartoti sudėtinį esamąjį laiką, jeigu ne, reikia pavartoti būtąjį laiką. Vis dėlto, remiantis tekstais, kuriuos aš paskaitau, atrodo, kad anglų/olandų ir lietuvių sistemos ne visai tokios pačios, nes tiktai gana kartais susiduriu su sudėtinio esamojo laiko formomis. Galėtumėte paaiškinti?

  Antrasis klausimas: kokiu mastu ilityvas dar gyvas? Vikipedijoje aš skaičiau straipsnį, kuriame buvo parašyta, kad seniai suomių kalba įtakojo padarė įtaką lietuvių kalbą tokiu būdu, kad - joje atsirado trys papildomi linksniai. Pagal šitą straipsnį, jie jau yra išnykę išskyrus ilityvą, kuris dar 'gyvena' keleteame tarmių. Tačiau, savo nuomone aš palyginti dažnai girdžiu ilityvo formas (pvz. "Eik kampan!"; "Aš einu mokyklon" ir pan.). Aš daugiausiai buvau Vilniuje ir man smalsu, ar ilityvas vartojamas kituose Lietuvos kraštuose ar tiesiog visur.

  Iš anksto ačiū už pataisymus ir atsakymus. :)

  Write a correction

  Please enter between 25 and 8000 characters.

   

  More notebook entries written in Lithuanian

  Show More