Piotrek
Prezentacija o Vukovaru - drugi dio ...oslobođen tisuće šesto osamdeset sedmom godinom (a Ilok godinu kasnije). Od kraja sedamanestog stoljeća počinje naseljavanje Hrvata ali isto Srba, Nijemaca, Mađara, Židova, Rusina, Slovaka i Ukrajinaca. U osemnajstom i devetnajstom stoljeću Vukovar postaje neslužbenom glavnom gradom Srijema pod austrijskom vlašću. Razvija se kultura i obrazovanje. Ondje su djevali mnogi književnici i slikari, a završnim kamenom je bila Nobelova nagrada za kemiju za Lavoslava Ružičku u tisuću devetsto trideset devetoj godini. Uporedo počinje proces industralizacije Vukovara, koji je nastavljen u dvadesetom stoljeću. Nažalost u devedesetim godinama je bio Vukovar svjedok tragičnog u posljedicama domovinskog rata, kao pokolj u Vukovaru. Za nekoliko godina postao je grad u granicama ondašnjoj Jugoslaviji, što je imao posljedice, na primjer, u promjene imena ulice. Osmog lipnja tisuću devetsto devedeset sedme godine iz Zagreba u Vukovar je stigao "Vlak mira", sastavljen od 21 vagona iz svih hrvatskih županija s važnim ljudima onog vremena u Hrvatskoj. Označalo je to simboličan povratak Vukovara u Hrvatsku, što se je dogodilo službeno petnajstog siječnja tisuću devetsto devedeset osme godine. Od tog vremena Vukovar je fizičko, kulturno i mentalno obnavljan, ali nije to jednostavan proces. Kada je riječ o demografiji, popis stanovništva iz dvije tisuće prvoj godine pokazuje, da u Vukovaru ima oko šezdeset posto Hrvata, trideset posto Srba i jedan posto Mađara. Ekonomija Vukovara je bazirana na tekstilima, hrani, trgovini i turizmu. U Vukovaru su smještene tvrtke kao Vupik (prehrambena industrija), Borovo (industrija obuće), Luka Vukovar i Velepromet (isto prehrambena tvrtka). U Vukovaru su rođene ili su živjele brojne poznate osobe, među njima: Lavoslav Ružička - prvi dobitnik Nobelove nagrade iz Hrvatske, Pavao Pavličić - književnik i scenarist, General Woo - poznati hip-hop glazbenik, Mirna Jukić - plivačica, koja za Austriju dobila brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu i Milan Mačvan, košarkaš, koji je bilo izabran u NBA Draftu dvije tisuće jedanaeste godine. Vukovar ima nekoliko znamenitosta, na primjer: barokni dvorac obitelji Elitz iz osemnaestog stoljeća, samostan i crkvu svetih Filipa i Jakova i hram Svetog Nikole. Također ima mjesta, koji obilježavaju žrtve rata: vodotoranj, koji je ostavljen s rupama od metka za sjećanje i upozorenje te trenutno građeni Dom Ratnika.
Nov 16, 2014 3:01 PM
Corrections · 4
1

CORRECTION 2/2

Osmog lipnja tisuću devetsto devedeset (i) sedme godine iz Zagreba je u Vukovar je stigao "Vlak mira", sastavljen od 21 vagona iz svih hrvatskih županija s važnim ljudima onog vremena u Hrvatskoj. Označavalo je to simboličan povratak Vukovara u Hrvatsku, što se je dogodilo službeno petnaestog siječnja tisuću devetsto devedeset osme godine.

[When using past tense of reflexive verbs (such as "dogoditi se"), you omit the "je". So, instead of saying "dogodilo se je", you say "dogodilo se".]

Od tog vremena Otad je Vukovar je fizički, kulturno i mentalno [??] obnavljan, ali to nije to jednostavan proces.
Kada je riječ o demografiji, popis stanovništva iz dvije tisuće prve godine pokazuje, da u Vukovaru ima oko šezdeset posto Hrvata, trideset posto Srba i jedan posto Mađara.
Ekonomija Vukovara je bazirana se na tekstilu, hrani, trgovini i turizmu. U Vukovaru su smještene tvrtke kao što su Vupik (prehrambena industrija), Borovo (industrija obuće), Luka Vukovar i Velepromet (isto također prehrambena tvrtka).
U Vukovaru su rođene ili su živjele brojne poznate osobe, među njima: Lavoslav Ružička - prvi hrvatski dobitnik Nobelove nagrade iz Hrvatske, Pavao Pavličić - književnik i scenarist, General Woo - poznati hip-hop glazbenik, Mirna Jukić - plivačica, koja je za Austriju dobila osvojila brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu i te Milan Mačvan, košarkaš, koji je bilo izabran u NBA Draftu dvije tisuće jedanaeste godine.
Vukovar ima nekoliko znamenitosti, na primjer: barokni dvorac obitelji Eltz iz osemnaestog stoljeća, samostan i crkva svetog Filipa i Jakova i te hram crkva svetog Nikole. Također ima mjesta, koji obilježavaju u sjećanje na žrtve rata: vodotoranj, koji je ostavljen s rupama od metka za sjećanje i upozorenje te trenutno građeni Dom Ratnika, koji je trenutno u izgradnji.

November 16, 2014
1

CORRECTION 1/2

Prezentacija o Vukovaru - drugi dio

...oslobođen tisuću šesto osamdeset i sedme godine (a Ilok godinu kasnije).
Od kraja Krajem sedamnaestog stoljeća počinje naseljavanje Hrvata, ali isto i Srba, Nijemaca, Mađara, Židova, Rusina, Slovaka i Ukrajinaca. U osemnaestom i devetnaestom stoljeću Vukovar postaje neslužbenim glavnim gradom Srijema pod austrijskom vlašću. Razvija se kultura i obrazovanje. Ondje U njemu su djelovali mnogi književnici i slikari, a završnim kamenom vrhunac je bila Nobelova nagrada za kemiju za, koju je dobio Lavoslava Ružička u tisuću devetsto trideset i devete godine. Uporedo Istovremeno počinje proces industrijalizacije Vukovara, koji je se nastavio u dvadesetom stoljeću.

[Croatian doesn't often use the passive voice (like "proces je nastavljen"), although this form is correct too. Instead, most often it's best to use the reflexive pronoun "se" + past tense (e.g. "proces se nastavio").]
Nažalost, u devedesetim godinama je bio Vukovar je bio svjedok tragičnog brojnih tragedija u posljedicama domovinskog rata, kao poput pokolja u Vukovaru. Za nekoliko godina postao je grad u granicama ondašnjoj Jugoslaviji, što je imao posljedice, na primjer, u promjene imena ulice. [Not sure what you're trying to say (??).]

November 16, 2014

Prezentacija o Vukovaru - drugi dio

 

...oslobođen tisuće tisuću šesto osamdeset sedmom (i) sedme godinom godine (a Ilok godinu kasnije).
Od kraja sedamanestog sedamnaestog stoljeća počinje naseljavanje Hrvata, ali isto (i) Srba, Nijemaca, Mađara, Židova, Rusina, Slovaka i Ukrajinaca. U osemnajstom osamnaestom i devetnajstom devetnaestome stoljeću Vukovar postaje neslužbenom glavnom gradom glavni grad Srijema pod austrijskom vlašću. Razvija se kultura i obrazovanje. Ondje su djelovali mnogi književnici i slikari, a završnim kamenom?????? (maybe "točka na i" or "šećer na kraju") je bila Nobelova nagrada za kemiju za Lavoslava Ružičku u tisuću devetsto trideset devetoj godini. Usporedno počinje proces industrializacije Vukovara, koji je nastavljen u dvadesetom stoljeću.
Nažalost u devedesetim godinama je bio Vukovar je bio tragični svjedok tragičnog u posljedicama Domovinskog rata, kao što je pokolj u Vukovaru (I don't know if this is what you meant). Za nekoliko godina postao je grad u granicama ondašnjoj Jugoslaviji ondašnje Jugoslavije, što je imalo posljedice, na primjer, u promjene imena ulice ulica (or ...što je dovelo do posljedica, kao na primjer, promjene imena ulica).
Osmog lipnja tisuću devetsto devedeset sedme godine iz Zagreba u Vukovar je stigao "Vlak mira", sastavljen od 21 vagona iz svih hrvatskih županija s važnim ljudima onog vremena u Hrvatskoj. Označavalo (or Označilo) je to simboličan povratak Vukovara u (better "pod" instead od "u") Hrvatsku, što se je dogodilo službeno petnajstog petnaestog siječnja tisuću devetsto devedeset osme godine. Od tog vremena Vukovar je fizičko, kulturno i mentalno obnavljan, ali nije to jednostavan proces.
Kada je riječ o demografiji, popis stanovništva iz dvije tisuće prvoj prve godine pokazuje, da u Vukovaru ima oko šezdeset posto Hrvata, trideset posto Srba i jedan posto Mađara.
Ekonomija Vukovara je bazirana na tekstilima tekstilu, hrani, trgovini i turizmu. U Vukovaru su smještene tvrtke kao Vupik (prehrambena industrija), Borovo (industrija obuće), Luka Vukovar i Velepromet (isto prehrambena tvrtka).
U Vukovaru su rođene ili su živjele brojne poznate osobe, među njima: Lavoslav Ružička - prvi dobitnik Nobelove nagrade iz Hrvatske, Pavao Pavličić - književnik i scenarist, General Woo - poznati hip-hop glazbenik, Mirna Jukić - plivačica, koja je za Austriju dobila osvojla brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu i Milan Mačvan, košarkaš, koji je bilo izabran u NBA Draftu dvije tisuće jedanaeste godine.
Vukovar ima nekoliko znamenitosta znamenitosti, na primjer: barokni dvorac obitelji Elitz iz osemnaestog osamnaestog stoljeća, samostan i crkvu svetih Filipa i Jakova i (or instead of "i" it can be "te") hram Svetog Nikole. Također ima mjesta, koji obilježavaju žrtve rata: vodotoranj, koji je ostavljen s rupama od metaka (it is plural) za sjećanje i upozorenje te trenutno građeni u izgradnji Dom Ratnika.

November 16, 2014
Want to progress faster?
Join this learning community and try out free exercises!
Piotrek
Language Skills
Bulgarian, Croatian, English, Persian (Farsi), Polish, Romansch, Russian, Turkish, Ukrainian
Learning Language
Croatian, Persian (Farsi), Romansch, Russian, Turkish, Ukrainian