Olég
Dobrý den, mozek ven Nedávno jsem na internetu narazil na tuhletu větu: «Hron například vypočítal, jak obrovský tlak atmosférického sloupce doléhá na hlavu každého z nás a odvodil, že zrušení této tíhy osvobodí lidský mozek.» Co to má znamenat: že kdyby ten tlak zmizel, tak lidím by vybuchl z hlavy celý mozek, nebo že by se všichni lidi stali chytrými? Aby vám to s pochopením tuhleté věty vyhovovalo líp, přivádím celý úryvek textu: Hašek napsal jednu z méně známých povídek věnovanou vinohradské vodárně - Pád profesora Hrona. Popisuje skutečnou postavu cimrmanovsky potrhlého profesora Hrona, který na vodárenské věži zkoušel svůj padací stroj. Samotný profesor Jakoub Hron byl také skutečnou postavou, která denně vysedávala u okna restaurace a dumala nad světovými objevy. O jeho potřeštěných vynálezech ze všech vědeckých oborů napsal později Karel Čapek. Profesor Hron bezpochyby inspiroval autory Járy Cimrmana, protože Cimrman je v lecčems jeho slabou kopií. Hron například vypočítal, jak obrovský tlak atmosférického sloupce doléhá na hlavu každého z nás a odvodil, že zrušení této tíhy osvobodí lidský mozek. Profesor Hron byl I český vlastenec a vymýšlel české překlady cizích slov. Například Bicykl - hbitkolo, inspektor - pátrák, a také české názvy všech chemických prvků například Helium - sluník. Předem děkuji.
May 1, 2015 10:44 AM
Corrections · 2
@bruno >Třeba je to i narážka na jiné "věci", které tlačí na mozek a ztěžují tím myšlení (jako třeba určité politické přesvědčení a t. p.) O, to je pěkný nápad, děkuji. Mýslím, že je to tak: vždyť bylo to v době Rakouskej. Ale musím uznat, že i za naších časů to chodí, bohužel,stejně tak, jako i v minulosti…
May 3, 2015
Já to chápu jako vtipnou metaforu - tlak atmosféry ztěžuje myšlení – když se ten tlak zruší, tak se i myšlení stane lehčím. Třeba je to i narážka na jiné "věci", které tlačí na mozek a ztěžují tím myšlení (jako třeba určité politické přesvědčení a t. p.)
May 3, 2015
Want to progress faster?
Join this learning community and try out free exercises!