Eliška Hyklová

Community Tutor
Teaches
Czech
Native
Speaks
English
Swedish
Spanish
Other
From Czech RepublicLiving in Other, Sweden (00:26 UTC+01:00)
Enthusiastic Community Tutor in Czech Language
About Me
italki teacher since Oct 6, 2022
Hi, my name is Eliska and I come from Czech Republic. I'm currently living in Sweden. Languages are my biggest passion and I'm looking forward to helping you with Czech. I like to learn a language in an entertaining way so I do want to teach in an entertainig way as well. Zdravím, jmenuji se Eliška a pocházím z České republiky. Nyní žiji ve Švédsku. Učení jazyků je mojí velkou vášní a ráda se připojím k vaší cestě učení se českého jazyka. Sama mluvím česky, anglicky a švédsky. Ráda se učím jazyk zábavnou formou a zábavnou formou ho chci i vyučovat.
4.9
Rating
14
Students
36
Lessons
100%
Attendance
97%
Response

Czech Lessons

Trial Lesson
5 lessons completed
USD 5.00+
Chit-chat in Czech!
A2 -  C2

Conversation Practice

31 lessons completed
USD 5.00+
Package with 14% off

Availability

Based on your timezone (UTC+00:00)

5 Reviews

Živa Divjak
1 Czech lesson
Moje první lekce s Eliškou byla skvělá. Eliška je velmi nápomocná, pomohla mi s životopisem a připravili jsme plán budoucích lekcí. Už se na ně těším!
Nov 3, 2022
Stefanie
4 Czech lessons
Eliška is an amazing teacher. She is very organised and provides very beneficial homework and has many good lesson plans. I enjoy my lessons with Eliška immensely and would recommend her to any age group and language level.
Oct 29, 2022
Brice Cantrell
6 Czech lessons
Eliška is a great conversationalist. She provided me with many new words to study and spoke in a way that I could follow the conversation well. I look forward to more lessons with her.
Oct 20, 2022
Madylin/Magdaléna
4 Czech lessons
I had a trial lesson with Eliška and it went great! She is super nice and friendly, her error correction was very helpful, and I felt adequately challenged by our conversation. Would definitely recommend :)
Oct 19, 2022
Dima
3 Czech lessons
Výborná první lekce s Eliškou. Zaměřuje se a dává pozor na potřeby konkrétního studenta
Oct 10, 2022
Your final payment will be made in USD