Anna Zhukova
Rozprawka. Mała ojczyzna. (Proszę sprawdzić) Dlaczego człowiek zawsze pamięta o swojej małej ojczyznie, dlaczego zawsze tęskni za nią? Dlatego że mała ojczyzna jest miastem, w którem się urodził, gdzie stawiał pierwsze kroki i wypowiadał perwsze słowa, gdzie wszystko jest bliskie, więc zajmuje szczególnie miejsce w jego sercu. Nie ma nic droższego dla cłowieka niż mała ojczyzna.Postaram się dowodzić tę myśl przykładami z literatury pięknej. Chciałabym na początku przedstawić dowód z polskiej poezji. Adam Mickiewicz w poemacie "Pan Tadeusz" wyraża tęsknotę za swoim krajem. Utwor był napisany w Paryże, daleko od jego ojczystej Litwy, i stał się dla Mickiewicza ucieczką od paryskiej rzeczywistości, probą powroty do lat dzecinnych. Moje zadanie najlepiej potwierdza taki cytat z jego utworu: Tym czasem przenoś moją duszę utesknioną Do tych pagórków leśnych, do tych ląk zielonych, Szeroko nad błekitnym Niemniem rozciągnionych Autor wspomina z drżeniem te lata, ktore spędził w swojej ojczyznie. Z kolej przejdę do rosyjskiej poezji. Konstantyn Simonow w wiersze o Drugiej wojne światowej tak napisał o małej ojczyznie: W godzinie, kiedy ostatni granat Został się zaniesiony twoją ręką, W tej chwili trzeba sobie przypomnieć Wszystko co pozostało daleko za nami. Nie wspominasz kraju wielkiego, Który zjeździłeś i poznałeś, A Wspominasz ojczyznę, którą zapamiętałeś jako dziecko. W tych słowach słyszymy jak bardzo poeta ceni sobie ojczyznę. Argumentem świadczącym o wartości małej ojczyzny są też słowa Józefa Tuschnera: "Dom jest gniazdem człowieka". Według mnie, to jest prawdą, bo w domu człowiek się wychował i otrzymał nailepsze wspomnienia o swoim dzieciństwie i rodzinie. Jestem zdania, że każdy z nas widzi swoją małą ojczyznę inaczej i każdemu z nas bliskie są inne rzeczy. Mimo tego śmiało można wyciągnać wniosek, że gdziekolwiek jesteśmy, zawsze pamiętamy dom, z którym związane najdroższe chwili naszego życia.
Aug 25, 2015 9:46 AM
Corrections · 5

Rozprawka. Mała ojczyzna. (Proszę sprawdzić)

Dlaczego człowiek zawsze pamięta o swojej małej ojczyznie, dlaczego zawsze tęskni za nią? Dlatego że mała ojczyzna jest miastem, w którym się urodził, gdzie stawiał pierwsze kroki i wypowiadał pierwsze słowa, gdzie wszystko jest bliskie, więc zajmuje szczególnie miejsce w jego sercu. Nie ma nic droższego dla człowieka niż mała ojczyzna.Postaram się dowodzić poprzeć tę myśl przykładami z literatury pięknej.
Chciałabym na początku przedstawić dowód z polskiej poezji. Adam Mickiewicz w poemacie "Pan Tadeusz" wyraża tęsknotę za swoim krajem. Utwór był napisany w Paryżu, daleko od jego ojczystej Litwy, i stał się dla Mickiewicza ucieczką od paryskiej rzeczywistości, próbą powrotu do lat dzecinnych dziecięcych. Moje zadanie najlepiej potwierdza taki cytat z jego utworu:

Tym czasem przenoś moją duszę utesknioną
Do tych pagórków leśnych, do tych ląk zielonych,
Szeroko nad błekitnym Niemniem rozciągnionych

Autor wspomina z drżeniem (lepiej z nostalgią, tęskonotą) te lata, które spędził w swojej ojczyźnie.
Z kolej Teraz przejdę do rosyjskiej poezji. Konstantyn Simonow w wierszu o II wojnie światowej tak (na)pisał o małej ojczyźnie:

W godzinie, kiedy ostatni granat
Został się zaniesiony twoją ręką,
W tej chwili trzeba sobie przypomnieć
Wszystko co pozostało daleko za nami.
Nie wspominasz kraju wielkiego,
Który zjeździłeś i poznałeś,
A Wspominasz ojczyznę, którą zapamiętałeś jako dziecko.

W tych słowach słyszymy, jak bardzo poeta ceni sobie ojczyznę.
Argumentem świadczącym o wartości małej ojczyzny są też słowa Józefa Tischnera: "Dom jest gniazdem człowieka". Według mnie jest to prawda, bo w domu człowiek się wychował i otrzymał nailepsze wspomnienia o swoim dzieciństwie i rodzinie.
Jestem zdania, że każdy z nas widzi swoją małą ojczyznę inaczej i każdemu z nas bliskie są inne rzeczy. Mimo tego śmiało można wyciągnać wniosek, że gdziekolwiek jesteśmy, zawsze pamiętamy dom, z którym związane najdroższe chwile naszego życia.

August 25, 2015

Rozprawka. Mała ojczyzna. (Proszę sprawdzić)

Dlaczego człowiek zawsze pamięta o swojej małej ojczyznie, dlaczego zawsze za nią tęskni? Dlatego że mała ojczyzna jest miastem, w którym się urodził, gdzie stawiał pierwsze kroki i wypowiadał pierwsze słowa, gdzie wszystko jest bliskie, więc zajmuje szczególne miejsce w jego sercu. Nie ma nic droższego [bardziej cennego] dla człowieka niż mała ojczyzna. Postaram się dowodzić udowodnić, poprzeć tę myśl przykładami z literatury pięknej.
Chciałabym na początku posłużyć się fragmentem z poematu  "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, w którym autor wyraża tęsknotę za swoim krajem. Utwór został napisany przez niego w Paryżu, daleko od jego ojczystej Litwy, przez co stał się dla Mickiewicza ucieczką od paryskiej rzeczywistości, próbą powrotu do lat dziecięcych/dzieciństwa. Moje zdanie ["zadanie" = задание, "zdanie" = мнение] najlepiej potwierdza taki cytat z jego utworu:

<em>Tymczasem przenoś moją duszę utesknioną </em>
<em>Do tych pagórków leśnych, do tych ląk zielonych, </em>
<em>Szeroko nad błekitnym Niemniem rozciągnionych;</em>

Autor z drżeniem [z tęsknotą] wspomina te lata, które spędził w swojej ojczyźnie.
Z kolei Konstantyn Simonow w wierszu o II wojnie światowej tak napisał o małej ojczyznie:

W godzinie, kiedy ostatni granat
Został się zaniesiony twoją ręką,
W tej chwili trzeba sobie przypomnieć
Wszystko co pozostało daleko za nami.
Nie wspominasz kraju wielkiego,
Który zjeździłeś i poznałeś,
A Wspominasz ojczyznę, którą zapamiętałeś jako dziecko.

W tych słowach słyszymy jak bardzo poeta ceni sobie ojczyznę.
Argumentem świadczącym o wartości małej ojczyzny są też słowa Józefa Tischnera: "Dom jest gniazdem człowieka". Zdecydowanie mogę zgodzić się z tymi słowami, bo w domu człowiek się wychował i z nim łączy najlepsze wspomnienia o swoim dzieciństwie i rodzinie.
Jestem zdania, że każdy z nas widzi swoją małą ojczyznę inaczej i każdemu z nas bliskie są inne rzeczy. Mimo tego śmiało można wyciągnać wniosek, że gdziekolwiek jesteśmy, zawsze pamiętamy dom, z którym związane najdroższe chwile naszego życia.

 

Bardzo podobała mi się ta praca, jestem pod ogromnym wrażeniem twoich zdolności językowych. Sam tekst jest napisany poprawnie, ale popracuj jeszcze nad formą, jeśli chcesz pisać jeszcze następne rozprawki. Argument to zdanie, które później należy poprzeć przykładem, np. "Należy zaznaczyć, że człowiek zaczyna najbardziej tęsknić za domem i swoją małą ojczyzną, wtedy gdy przyjdzie mu żyć w odległym od niej miejscu. Moje zdanie najlepiej przedstawia przykład z..." 

 

Chętnie poczytam kolejne wpisy ;)

August 25, 2015
Want to progress faster?
Join this learning community and try out free exercises!