Recherche parmi différents professeurs en Anglais…
linaconde
Mitt första försök...
Den här är mitt första försök att skriva en anteckningsbok 'entry' på svenska.
Jag heter Lina och jag bor i Sverige. Jag kommer från Colombia, från en liten stad som heter Chia. Chia betyder måne på det språk som talades där innan spanjorerna kom.
Sverige är mycket fint men vädret är inte så bra, tycker jag. Det är för kallt och mörkt i vinter, men sommaren är härlig (om det inte regnar). Jag bor i Solna, nära Stockholmstad. Jag har bott här i ett och ett halvt år. Numera studerar jag svenska och jobbar som lärare i spanska här och där.
14 mai 2013 06:12
Corrections · 3
Mitt första försök...
Det här är mitt första försök att skriva en anteckningsbokinlägg på svenska.
Jag heter Lina och jag bor i Sverige. Jag kommer från Colombia, från en liten stad som heter Chia. Chia betyder måne på det språk som talades där innan spanjorerna kom.
Sverige är mycket fint, men vädret är inte så bra tycker jag. Det är för kallt och mörkt på vintern, men sommaren är härlig (om det inte regnar). Jag bor i Solna, nära Stockholmstad. Jag har bott här i ett och ett halvt år. Numera studerar jag svenska och jobbar som lärare i spanska här och där.
Inte långt ifrån felfritt. :)
14 mai 2013
Fantastiskt bra skrivet! :-)
2 février 2014
Vous souhaitez progresser plus vite ?
Rejoignez cette communauté d'apprentissage et essayez les exercices gratuits !
linaconde
Compétences linguistiques
Anglais, Japonais, Espagnol, Suédois
Langue étudiée
Japonais, Suédois
Articles qui pourraient te plaire

English Vocabulary for Using Microsoft Office at Work
27 j'aime · 6 Commentaires

How to Answer “How Was Your Weekend?” Naturally in English
56 j'aime · 30 Commentaires

Why Some Jokes Don’t Translate: Understanding Humor in English
15 j'aime · 6 Commentaires
Plus d'articles
