Dave
Bycie "przymiotnikiem" - czy to naprawdę sztuczność lub tylko starsza forma języka? Cześć! To chodzi mi o zdanie o formie "bycie sprawiedliwym" itp. bez dodatkowych słów jak "człowiekiem" na końcu. Trudno znaleźć niektóre informacje, ale nareszcie. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jestem-zmeczonym;6667.html Podobno takie konstrukcji były ograniczone ale nie jak dzisiaj ok. stu lat temu. Ale może to się najczęściej pojawia dzisiaj w religijnych kontekstach? Bo chyba pierwszy raz czegoś takiego słuchałem był podczas oglądania serialu scifi Babylon 5 z lektorem kilka miesięcy temu. Był wierzący obcy (Minbari) używający takie konstrukcji jak "jestem wierzącym" a to tyle (czy coś podobnego) a nie "jestem wierzącym człowiekiem". Po angielsku mówi mniej więcej normalnie. A wydaje mi się jak dotąd przez wyszukiwanie, że się pojawiają w takich kontekstach. Wiem, że istnieją takie przymiotniki, które usługują również jako rzeczowniki jak "głodny" ("bycie głodnym sukcesu") albo "początkujący" ("bycie początkującym"), ale myślę, że to jest coś innego.
2020년 4월 11일 오후 1:31
답변 · 6
1
To kwestia budowy tzw. orzeczenia imiennego, które składa się z łącznika (być, bywać, stać się, zostać...) i orzecznika (rzeczownika, przymiotnika, przysłówka i innych) W zdaniach: Syn jest lekarzem. Sowa jest ptakiem. Byłem nauczycielem. Wojna jest nieszczęściem. Nie jestem tobą. na orzeczenie imienne składa się czasownik "jest" i rzeczownik najczęściej w narzędniku. Rzadziej rzeczownik może być też w mianowniku w konstrukcji z wyrazami: to, oto np. Wiedza to potęga. Mądrość i inteligencja to jej zalety. W zdaniach: Poziom konkursu był wysoki. On jest zadowolony. Jestem zmęczona. Piotr jest wierzący. na orzeczenie imienne składa się czasownik "jest" i przymiotnik w mianowniku. Konstrukcja z przymiotnikiem w narzędniku jest przestarzała i niepoprawna. Nie mówimy: *On był zadowolonym z pracy. *Jestem zmęczonym. Jej użycie może służyć tylko stylizacji językowej. I to jest pewnie ta sytuacja opisana przez Ciebie. Ale są oczywiście wyjątki :-) Przymiotnik występuje narzędniku np.: ⦁ po imiesłowie: Będąc młodym dużo podróżował ⦁ po bezokoliczniku Dobrze jest być zdrowym. ⦁ po rzeczowniku odczasownikowym: Bycie szczerym to twój obowiązek. Pozdrawiam
2020년 4월 13일
Czy raczej narzędnik zamiast celownika? Tylko, że taka szczegółowa konstrukcja była dla mnie raczej dziwna, aczkolwiek przypadek narzędnika często się łączy z czasownikiem "być".
2020년 4월 12일
Wydaje mi się, że to jedynie kwestia odpowiedniego przypadku przymiotnika. "Jestem wierzący" - mianownik "Jestem wierzącym (człowiekiem)" - celownik W języku polskim czasownik "być" nie ewokuje zawsze nominativa, tak jak po niemiecku lub łacinie.
2020년 4월 12일
아직도 답을 찾지 못하셨나요?
질문을 남겨보세요. 원어민이 도움을 줄 수 있을 거예요!