jack
I went to see my father-in-law yesterday morning. I bought perch, roast duck, bread, cantaloupe, kiwi fruit, mango and durian in Wanjiafu Supermarket. It cost nearly 600 yuan in total. But do you know how much a durian costs? Nearly 300. Its price here is one kilo in 90 yuan. As a result, this durian is not delicious, and its flesh is not as soft as others, but a little hard, which is the feeling that it is not ripe. I really can't figure out why durian is so expensive, and the pulp of this durian is just a little more than 0.5 kilo at most, which is even more incredible. If it wasn't for giving away, I would never buy it, which is extremely uneconomical.
Feb 18, 2021 9:57 PM
Corrections · 2
I went to see my father-in-law yesterday morning. I bought perch, roast duck, bread, cantaloupe, kiwi fruit, mango and durian in Wanjiafu Supermarket. It cost nearly 600 yuan in total. But do you know how much a durian costs? Nearly 300. Its price here is 90 yuan per kilo. As a result, this durian is not delicious, (is the price the reason why it isn't delicious?) and its flesh is not as soft as others, but a little hard, which gives the feeling that it is not ripe. I really can't figure out why durian is so expensive, and the pulp of this durian is just a little more than 0.5 kilo at most, which is even more incredible. If it wasn't for giving away, I would never buy it, because it is extremely uneconomical.
Well done, this is good writing. Although the question says write about a childhood memory not yesterday! I have never eaten durian but I did have durian ice cream in Singapore. You can get fined for taking them on the metro there!
Feb 18, 2021 10:18 PM
Want to progress faster?
Join this learning community and try out free exercises!
jack
Language Skills
Chinese (Mandarin), English
Learning Language
English