Valeria Ibello
I believe credit card is a very useful tool, but if you don't use it wisely it can create many problems. What I mean is that having a large amount of money at your disposal could sometimes make you spend more that what you actually should. Another problem of credit cards is the shopping online. You have to pay attention where you use your card. The website where you shop from should have a secure system that protects you from frauds. Bence kredi kart çok yararlı bir alet ama yanlış kullanırsan çok dert yaratabilir. Demek istediğim şu ki eğer elde hazır bulunan çok paran varsa, bazen harcamalısından daha fazla para harcayabilirsin. Internette alışveriş yapmak kredi kartlarından başka bir problemdir. Nereden alışveriş yapacağını dikkat etmen lazım. Alışveriş yaptığın web sitesi sahtekarlıkten seni korumak için güvenli bir sistem sahip olmalıdır.
Apr 20, 2021 4:25 AM
Corrections · 3
I believe a credit card is a very useful tool, but if you don't use it wisely it can create many problems. What I mean is that having a large amount of money at your disposal could sometimes make you spend more that what you actually should. Another problem with credit cards is shopping online. You have to pay attention to where you use your card. The website that you shop from should have a secure system that protects you from fraud. Bence kredi kart çok yararlı bir alet ama yanlış kullanırsan çok dert yaratabilir. Demek istediğim şu ki eğer elde hazır bulunan çok paran varsa, bazen harcamalısından daha fazla para harcayabilirsin. Internette alışveriş yapmak kredi kartlarından başka bir problemdir. Nereden alışveriş yapacağını dikkat etmen lazım. Alışveriş yaptığın web sitesi sahtekarlıkten seni korumak için güvenli bir sistem sahip olmalıdır.
I don't speak Turkish, but the English looks good :)
April 20, 2021
I believe credit card is a very useful tool, but if you don't use it wisely it can create many problems. What I mean is that having a large amount of money at your disposal could sometimes make you spend more that what you actually should. Another problem of credit cards is the shopping online. You have to pay attention where you use your card. The website where you shop from should have a secure system that protects you from frauds. Bence kredi kartı (accusative case) çok yararlı bir alet ama yanlış kullanırsan çok dert yaratabilir(başına çok dert açabilir---borrow trouble). Demek istediğim şu ki; eğer elde hazır bulunan çok paran varsa, bazen harcaman gerekenden daha fazla para harcayabilirsin. Kredi kartlarının başka bir problemi de internetten alışveriş yapmaktır. Nereden alışveriş yapacağına dikkat etmen lazım. Alışveriş yaptığın web sitesi, seni sahtekarlıktan korumak için güvenli bir sisteme sahip olmalıdır.
Eline sağlık, güzel bir yazı. Hatalar düzeltilebilir, endişe etme. Tebrik ederim.
April 21, 2021
Want to progress faster?
Join this learning community and try out free exercises!