Oskar Welzl
-DIr ekini öğrendik. Pratik yapmak için şunu yazdım: İrlanda İrlanda adası Avrupa’nın kuzeybatında bulunuyor. Adada iki ülke vardır, biri İrlanda Cumhuriyeti, öteki Birleşik Krallıktır. Bugün İrlanda Cumhuriyeti hakkında bir sunum yapayım çünkü eskiden birkaç defa tatilimizi orada geçiyorduk. Ülkenin nüfusu neredeyse 5 milyondur, yüz ölçümü 70.000 kilometre karedir. Cumhuriyetin resmi dilleri hem İngilizce hem de İrlandacadır. İrlanda’nın en uzun ırmağı Shannon’dur (360km). Carrantuohill en yüksek dağıdır. Tatilimize Dublin’de başlıyorduk. Orada arkadaşlarımızla kalıyorduk. Dublin sadece İrlanda’nın en kalabalık ve büyük şehri değil, başkentidir. Şehrin nüfusu 500.000, yani Graz’dan biraz daha büyüktür. Şehir sakinleri çok genç olduğu için gece hayatı canlıdır. Eğleniyorduk o zamanlar. Dublin üç-dört gün kaldıktan sonra Youghal’a doğru yola çıkıyorduk. Youghal adanın güneyinde, deniz kenarında bulunan bir şehirdir. Nüfusu 8.000, kalabalık değildir. 50 yıl önce birçok turist oraya gelmişler ama bu günlerde, yazın bile o yer sakin, hayat orada yavaş gidiyor. Buna rağmen hâlâ üç plaj vardır. Bazen şuraya, bazen oraya gidiyorduk. “Moby Dick” filmi 1956 Youghal’un limanında çekilmiş.
Feb 28, 2021 3:06 PM
Corrections · 5
-DIr ekini öğrendik. Alıştırma yapmak için şunu yazdım: İrlanda İrlanda adası Avrupa’nın kuzeybatısında bulunuyor. Adada iki ülke vardır, biri İrlanda Cumhuriyeti, öteki Birleşik Krallıktır. Bugün İrlanda Cumhuriyeti hakkında bir sunum yapaçağım çünkü eskiden birkaç defa tatilimizi orada geçirmiştik. Ülkenin nüfusu neredeyse 5 milyondur, yüz ölçümü 70.000 kilometre karedir. Cumhuriyetin resmi dilleri hem İngilizce hem de İrlandacadır. İrlanda’nın en uzun ırmağı Shannon’dur (360km). Carrantuohill en yüksek dağıdır. Tatilimize Dublin’de başlıyorduk. Orada arkadaşlarımızla kalıyorduk. Dublin sadece İrlanda’nın en kalabalık ve büyük şehri değil, başkentidir. Şehrin nüfusu 500.000, yani Graz’dan biraz daha büyüktür. Şehir sakinleri çok genç olduğu için gece hayatı canlıdır. o zamanlar çok eğleniyorduk. Dublin'de üç-dört gün kaldıktan sonra Youghal’a doğru yola çıkıyorduk. Youghal adanın güneyinde, deniz kenarında bulunan bir şehirdir. Nüfusu 8.000'dir, kalabalık değildir. 50 yıl önce çok turist gelirmiş ama bu günlerde, yazın bile orası sakin, hayat orada yavaş akıyor. Buna rağmen hâlâ üç plaj vardır. Bazen birine, bazen diğerine gidiyorduk. “Moby Dick” filmi 1956 Youghal’un limanında çekilmiştir.
Anladığım kadarıyla C1 düzeyindesiniz. Çok başarılı bir çalışma. Elinize, zihninize sağlık. Düzeltmelerden anlamadıklarınız olursa sorun. -dIr Türkçede anlaşılması en zor eklerden biridir, bizim de tam olarak anladığımız söylenemez, çünkü birbirine zıt gibi görünen bazı kullanımları var. Selamlar, kolay gelsin.
March 1, 2021
-DIr ekini öğrendik. Pratik yapmak için şunu yazdım: İrlanda İrlanda adası Avrupa’nın kuzeybatında bulunuyor. Adada iki ülke vardır, biri İrlanda Cumhuriyeti, öteki Birleşik Krallıktır. Bugün İrlanda Cumhuriyeti hakkında bir sunum yapayım çünkü eskiden birkaç defa tatilimizi orada geçiyorduk. Ülkenin nüfusu neredeyse 5 milyondur, yüz ölçümü 70.000 kilometre karedir. Cumhuriyetin resmi dilleri hem İngilizce hem de İrlandacadır. İrlanda’nın en uzun ırmağı Shannon’dur (360km). Carrantuohill en yüksek dağıdır. Tatilimize Dublin’de başlıyorduk. Orada arkadaşlarımızla kalıyorduk. Dublin sadece İrlanda’nın en kalabalık ve büyük şehri değil, başkentidir. Şehrin nüfusu 500.000, yani Graz’dan biraz daha büyüktür. Şehir sakinleri çok genç olduğu için gece hayatı canlıdır. Eğleniyorduk o zamanlar. Dublin üç-dört gün kaldıktan sonra Youghal’a doğru yola çıkıyorduk. Youghal adanın güneyinde, deniz kenarında bulunan bir şehirdir. Nüfusu 8.000, kalabalık değildir. 50 yıl önce birçok turist oraya gelmişler Burada da yukarıdakinin tersine sürerlik görünümü olmalı gelirmiş ama bu günlerde, yazın bile o yer sakin, hayat orada yavaş gidiyor. Buna rağmen hâlâ üç plaj vardır. Burası biraz anlamsız. Plaj (kumsal) doğal bir şey, turistler gelmeyince ortadan kalkmaz. Sanırım işletmeyi kastediyorsunuz. Bazen şuraya, bazen oraya gidiyorduk. “Moby Dick” filmi 1956 Youghal’un limanında çekilmiş.
March 1, 2021
-DIr ekini öğrendik. Pratik yapmak için şunu yazdım: Bir önceki düzeltmede daha noktasal düzeltmeler yapmıştım, bunda bazı daha genel şeyler söylemek istiyorum. İrlanda İrlanda adası Avrupa’nın kuzeybatında bulunuyor. Adada iki ülke vardır, biri İrlanda Cumhuriyeti, öteki Birleşik Krallıktır. Bu cümle sanki Birleşik Krallık tümüyle İrlanda adasındaymış gibi bir anlam veriyor. Birleşik Krallığa bağlı Kuzey İrlanda? Bugün İrlanda Cumhuriyeti hakkında bir sunum yapayım Bu bir dilek bildiriyor, plan veya yapmak üzere olduğunuz bir şeyi değil çünkü eskiden birkaç defa tatilimizi orada geçiyorduk. Birkaç kez ile -yorduk bir arada olamaz. bitmişlik görünümü (perfect aspect) olmalı, sürerlik değil. Ülkenin nüfusu neredeyse 5 milyondur Resmi bir ifade olduğu için neredeyse yerine 5 milyonun biraz altındadır daha iyi, yüz ölçümü 70.000 kilometre karedir. Cumhuriyetin resmi dilleri hem İngilizce hem de İrlandacadır. İrlanda’nın en uzun ırmağı Shannon’dur (360km). Carrantuohill en yüksek dağıdır. Bir önceki cümledeki cümle yapısı daha uygun. En yüksek dağı Carrantuohill'dir. Çünkü konu (topic)/özne Carrantuohill değil, İrlanda'nın en yüksek dağı. Tatilimize Dublin’den başlıyorduk. Orada arkadaşlarımızla eğer bir aileden bahsediyorsanız dostlarımızla demelisiniz. kendi yaşlarınızda kişilerden bahsediyorsanız arkadaş olabilir. arkadaşlarımızın evinde? kalıyorduk. Dublin sadece İrlanda’nın en kalabalık ve büyük şehri değil, başkentidir. Şehrin nüfusu 500.000, yani Graz’dan biraz daha büyüktür. Şehir sakinleri çok genç olduğu için gece hayatı canlıdır. Eğleniyorduk o zamanlar. Dublin üç-dört gün kaldıktan sonra Youghal’a doğru yola çıkıyorduk. Youghal adanın güneyinde, deniz kenarında bulunan bir şehirdir. Nüfusu 8.000, kalabalık değildir. 50 yıl önce birçok turist oraya gelmişler ama bu günlerde, yazın bile o yer sakin, hayat orada yavaş gidiyor. Buna rağmen hâlâ üç plaj vardır. Bazen şuraya, bazen oraya gidiyorduk. “Moby Dick” filmi 1956 Youghal’un limanında çekilmiş.
March 1, 2021
Want to progress faster?
Join this learning community and try out free exercises!