De República TchecaMora em Brno, República Tcheca (19:20 UTC+02:00)
Sobre mim
Professor da italki desde 20 de Sep de 2021
Tópico de interesseViagemSaúdeArte
Čauky! I'm Monika (or Monča) and I love meeting people and having intersting conversations. I speak English, French and I was learning Vietnamese because I lived in Saigon. Languages became a part of my life and I enjoy how they can help us to discover different cultures. I've been teaching Czech for about three years now.
... a tady ČESKY: Jmenuju se Monika (nebo Monča) a miluju lidi – ráda poznávám nové lidi a ráda si s nimi povídám. Mluvím anglicky, francouzky a učila jsem se vietnamsky, protože jsem bydlela v Saigonu. Mám ráda jazyky a líbí se mi, že se díky jazykům můžeme naučit něco nového o cizích zemích a kulturách.
Minha atuação como professor
When I teach Czech, at first, I’m trying to understand my students‘ needs and then I‘ m trying to create a friendly and positive environment. I wish my students to be motivated and confident to speak, because one of the most important steps in learning languages is to stop being worried of making mistakes. Mistakes are important and they help us to improve. If you are a (false) beginner or if you decided to start learning Czech today, reach me out and I can help you to move forward in your direction. I teach mostly beginners but if you are advanced and want to practice speaking on various topics, I would love to meet you!
Minhas aulas e estilo de ensino
Když učím češtinu, jako první chci vědět, co student potřebuje a jak se rád učí, potom se snažím vytvořit přátelské prostředí, kde je dobrá nálada. Chci, aby mí studenti byli motivovaní a neměli strach mluvit. Je normální dělat chyby, protože tím se učíme něco nového. Jestli jsi (falešný) začátečník, a nebo ses rozhodl/a mít první lekci dnes – napiš a já ti pomůžu se v češtině posunout směrem, jakým potřebuješ.
Meu material de ensino
Arquivo PDF
Arquivos de áudio
Cartões didáticos
Modelos e exemplos de teste
Documentos de texto
Arquivos de imagem
Artigos e notícias
Arquivos de vídeo
Slides de apresentação/PPT
Jogos de perguntas e respostas
Lições de casa
Gráficos e tabelas
5.0
Avaliação
2
Alunos
18
Aulas
100%
Presença
90%
Resposta
5.0
Avaliação
2
Alunos
18
Aulas
100%
Presença
90%
Resposta
Tcheco Aulas
Czech Conversation (A2-C2)
A2 - C2Prática de Conversação7 aulas concluídas
USD 12.00+
Pacote com 9% de desconto
Czech lesson for beginners (A1)
A1 - A2Geral11 aulas concluídas
USD 12.00+
Pacote com 9% de desconto
Czech lesson for kids
A1 - B2Prática de Conversação0 aulas concluídas
USD 12.00+
Pacote com 9% de desconto
Disponibilidade
Com base no seu fuso horário (UTC+00:00)
4 Revisões
Mako
6 Tcheco aulas
Escolha do professor
Užila jsem si zábavnou lekci. děkuji moc!
17 de out de 2021
Mako
6 Tcheco aulas
zábavná lekce!
28 de nov de 2021
Mako
6 Tcheco aulas
Escolha do professor
Monika was an excellent teacher! She was kind, patient, and asked questions to keep me talking! I highly recommend :)
10 de out de 2021
Mako
6 Tcheco aulas
Super! Děkuji!!
21 de out de 2021
Aulas
Preço por hora à partir de
USD 23.00+
O pagamento final será efetuado em dólares americanos