Çeşitli İngilizce öğretmenleri arasından arama yapın...
김해용
모르다-몰라요, 자르다-잘라요, 왜 머무르다-머물러요? 르다--> ㄹ라요? 아닐까요?
5 Oca 2017 07:26
Yanıtlar · 3
1
르 irregular verb Omit ㅡ from word stem and add suffix -어/아 according to vowel harmony rule. 흐르(다) -> 흘ㄹ + 어 -> 흘러 이르(다) -> 이ㄹ + 어 -> 일러 빠르(다) -> 빨ㄹ + 아 -> 빨라 *Vowel harmony rule: 어 is used when the finial vowel is one of ‘ㅓ, ㅕ,ㅜ,ㅡ,ㅣ,ㅐ,ㅔ,ㅖ,ㅞ,ㅚ,ㅟ,ㅢ’ 아 is used when the finial vowel is one of ‘ㅏ,ㅑ,ㅗ,ㅘ’ 모르다 -> 몰ㄹ + 아(final vowel is ㅗ of 몰) -> 몰라 자르다 -> 잘ㄹ + 아(final vowel is ㅏ of 잘) -> 잘라 머무르다 -> 머물ㄹ + 어(final vowel is ㅜ of 물) -> 머물러
5 Ocak 2017
Bu içerik Topluluk Kurallarını ihlal ediyor.
5 Ocak 2017
Hâlâ cevap bulamadın mı?
Sorularını yaz ve ana dil konuşanlar sana yardım etsin!

Evden çıkmadan dil öğrenme fırsatını kaçırmayın. Deneyimli dil eğitmenlerimizden oluşan seçkimize göz atın ve ilk dersinize şimdi kaydolun!