Dave
Bycie "przymiotnikiem" - czy to naprawdę sztuczność lub tylko starsza forma języka? Cześć! To chodzi mi o zdanie o formie "bycie sprawiedliwym" itp. bez dodatkowych słów jak "człowiekiem" na końcu. Trudno znaleźć niektóre informacje, ale nareszcie. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jestem-zmeczonym;6667.html Podobno takie konstrukcji były ograniczone ale nie jak dzisiaj ok. stu lat temu. Ale może to się najczęściej pojawia dzisiaj w religijnych kontekstach? Bo chyba pierwszy raz czegoś takiego słuchałem był podczas oglądania serialu scifi Babylon 5 z lektorem kilka miesięcy temu. Był wierzący obcy (Minbari) używający takie konstrukcji jak "jestem wierzącym" a to tyle (czy coś podobnego) a nie "jestem wierzącym człowiekiem". Po angielsku mówi mniej więcej normalnie. A wydaje mi się jak dotąd przez wyszukiwanie, że się pojawiają w takich kontekstach. Wiem, że istnieją takie przymiotniki, które usługują również jako rzeczowniki jak "głodny" ("bycie głodnym sukcesu") albo "początkujący" ("bycie początkującym"), ale myślę, że to jest coś innego.
2020年4月11日 13:31
解答 · 6
1
To kwestia budowy tzw. orzeczenia imiennego, które składa się z łącznika (być, bywać, stać się, zostać...) i orzecznika (rzeczownika, przymiotnika, przysłówka i innych) W zdaniach: Syn jest lekarzem. Sowa jest ptakiem. Byłem nauczycielem. Wojna jest nieszczęściem. Nie jestem tobą. na orzeczenie imienne składa się czasownik "jest" i rzeczownik najczęściej w narzędniku. Rzadziej rzeczownik może być też w mianowniku w konstrukcji z wyrazami: to, oto np. Wiedza to potęga. Mądrość i inteligencja to jej zalety. W zdaniach: Poziom konkursu był wysoki. On jest zadowolony. Jestem zmęczona. Piotr jest wierzący. na orzeczenie imienne składa się czasownik "jest" i przymiotnik w mianowniku. Konstrukcja z przymiotnikiem w narzędniku jest przestarzała i niepoprawna. Nie mówimy: *On był zadowolonym z pracy. *Jestem zmęczonym. Jej użycie może służyć tylko stylizacji językowej. I to jest pewnie ta sytuacja opisana przez Ciebie. Ale są oczywiście wyjątki :-) Przymiotnik występuje narzędniku np.: ⦁ po imiesłowie: Będąc młodym dużo podróżował ⦁ po bezokoliczniku Dobrze jest być zdrowym. ⦁ po rzeczowniku odczasownikowym: Bycie szczerym to twój obowiązek. Pozdrawiam
2020年4月13日
Czy raczej narzędnik zamiast celownika? Tylko, że taka szczegółowa konstrukcja była dla mnie raczej dziwna, aczkolwiek przypadek narzędnika często się łączy z czasownikiem "być".
2020年4月12日
Wydaje mi się, że to jedynie kwestia odpowiedniego przypadku przymiotnika. "Jestem wierzący" - mianownik "Jestem wierzącym (człowiekiem)" - celownik W języku polskim czasownik "być" nie ewokuje zawsze nominativa, tak jak po niemiecku lub łacinie.
2020年4月12日
還沒找到你要的答案嗎?
寫下你的問題,讓母語者來幫助你!