19870 estão participando
#HelpMeCorrect
Native speakers and italki Teachers can help correct your written exercises and posts.
What do you call this snack? 你把这个小吃叫什么? I bought one bag snack on high-speed train today. I didn't know what its English name. I called it cheese. I didn't plan to buy anything on the train, just I tasted one piece of cheese, It was okay. I felt a little embarrassed not to buy a bag of cheese. So I bought one. The price is RMB38 per bag. If you buy three bags, The total price is RMB100. At the same situation, would you like to buy one? 我今天在高铁上买了一袋零食,我不知道它的英文名字。我叫它芝士鲜酪。我本没打算要在火车上买任何东西,只是我尝了一块芝士鲜酪,味道还行。我觉得尝了一块,不买,有点不好意思,所以我买了一袋。一袋的价格是38元,3袋的总价是100元。 在这种情况下,你会买一袋吗?
13 de jan de 2025 09:56
1
0
Mostrar mais