Выбрать из множества учителей по предмету английский...
linaconde
Mitt första försök...
Den här är mitt första försök att skriva en anteckningsbok 'entry' på svenska.
Jag heter Lina och jag bor i Sverige. Jag kommer från Colombia, från en liten stad som heter Chia. Chia betyder måne på det språk som talades där innan spanjorerna kom.
Sverige är mycket fint men vädret är inte så bra, tycker jag. Det är för kallt och mörkt i vinter, men sommaren är härlig (om det inte regnar). Jag bor i Solna, nära Stockholmstad. Jag har bott här i ett och ett halvt år. Numera studerar jag svenska och jobbar som lärare i spanska här och där.
14 мая 2013 г., 6:12
Исправления · 3
Mitt första försök...
Det här är mitt första försök att skriva en anteckningsbokinlägg på svenska.
Jag heter Lina och jag bor i Sverige. Jag kommer från Colombia, från en liten stad som heter Chia. Chia betyder måne på det språk som talades där innan spanjorerna kom.
Sverige är mycket fint, men vädret är inte så bra tycker jag. Det är för kallt och mörkt på vintern, men sommaren är härlig (om det inte regnar). Jag bor i Solna, nära Stockholmstad. Jag har bott här i ett och ett halvt år. Numera studerar jag svenska och jobbar som lärare i spanska här och där.
Inte långt ifrån felfritt. :)
14 мая 2013 г.
Fantastiskt bra skrivet! :-)
2 февраля 2014 г.
Вы хотите продвигаться быстрее?
Присоединяйтесь к этому обучающему сообществу и попробуйте выполнить бесплатные упражнения!
linaconde
Языковые навыки
английский, японский, испанский, шведский
Изучаемый язык
японский, шведский
Статьи, которые тебе могут быть интересны

English Vocabulary for Using Microsoft Office at Work
27 нравится · 6 Комментариев

How to Answer “How Was Your Weekend?” Naturally in English
56 нравится · 30 Комментариев

Why Some Jokes Don’t Translate: Understanding Humor in English
15 нравится · 6 Комментариев
Еще статьи
