Camila Lee
Bir çocuğun sana söylediği en şirin şey nedir? Yıllar önce saçım çok kısaydı. Uruguay'dan ayrılıyordum ve orada çok fazla kahverengi tenli insan yok. Bu yüzden arkadaşımla birlikteydim ve küçük bir kız bana dedi ki: sen Dora mısın? Ben sordum: Dora? Çocuk bana söyle: Evet!!! Evet!!! Sen Dora, the Explorer (Kaşif Dora) :D eğlenceliydi!
Apr 4, 2021 10:16 PM
Corrections · 3
Bir çocuğun sana söylediği en şirin şey nedir? Yıllar önce saçım çok kısaydı. Uruguay'dan ayrılıyordum . Orada çok fazla kahverengi tenli insan yok. Bu yüzden (daha önce başka kahverengi tenli insan görmediği için) küçük bir kız bana dedi ki: sen Dora mısın? Dora mı? diye sordum. Çocuk bana : Evet!!! Evet!!! Sen Dora the Explorer'sın (Kaşif Dora'sın) :D dedi. eğlenceliydi! / Hoştu. Çocuk çok sevimliydi. Konuşma uçakta mı geçiyor? In Turkish the word zenci simply means a person with black or dark brown skin color (or African), it doesn't have any bad connotations (as some foreigners think). Other skin colors are beyaz tenli (for very fair colored people literally white like cheese), buğday tenli (wheat color, light yellow and pink), açık esmer (light brown), koyu esmer (darker brown). Turks are generally buğday tenli and esmer. Cheese-white persons are not very much (though not rare) and black Turkish citizens (African Turks) are very very rare (I have never met one personally). We all get darker (tanned) in summer and get lighter in winter :) In recent years many African students have come to Turkish Universities so people started to get used to see black and dark brown people in the streets but still many people see them only on TV especially in small cities. As for eye color, yeşil (green), ela (hazel) and kahverengi (brown) are common, mavi (blue) and kara/siyah (black) are rare in Turkey. For hair color (saç for human and tüy for animals) we use the word kızıl (not kırmızı-red) for orange/red-brownish colors. People with yellow hairs are called sarışın. All colors are beautiful in their own right.
Başarılı bir çalışma, ileri düzey dilbilgisi (birleşik zamanlar vb.) kullanılmış, ses uyumuna bağlı değişmeler yerinde. Elinize sağlık, kolay gelsin. Selamlar, sevgiler.
April 5, 2021
Bir çocuğun sana söylediği en şirin şey nedir? Yıllar önce saçım çok kısaydı. Uruguay'dan ayrılıyordum ve orada çok fazla kahverengi tenli insan yoktu. Bu yüzden arkadaşımla birlikteydim ve küçük bir kız bana dedi ki: Sen Dora mısın? Ben de sordum ki : Dora? Çocuk bana geri cevap verdi : Evet!!! Evet!!! Sen Dora, the Explorer (Kaşif Dora) :D eğlenceliydi!
April 5, 2021
Want to progress faster?
Join this learning community and try out free exercises!