How is it sold?
How much per catty?
Regarding the price of each individual item, we have to use the relevant measure words.
How much per pound for the grapes?
Of course, Chinese also has words that correspond to the English “cost”, as in “How much does this cost?”.
This bottle of wine costs ¥ 10.68.
That dictionary costs ¥ 92.05.
This meal costs a lot of money!
Each fish only cost five dollars.
For instance, he bought two pounds of grapes with only three dollars.
I bought a fish at the price of more than 20 dollars today.
My fish costs more than 20 dollars each.
What makes him feel strange is that most people here can’t speak Mandarin.
What makes him feel happy is that his Mandarin is better than many people there.
What pleases me the most is the fact that I speak Chinese very well.
What makes me feel depressed is that I did poorly in the test.