Search from various English teachers...
linaconde
Mitt första försök...
Den här är mitt första försök att skriva en anteckningsbok 'entry' på svenska.
Jag heter Lina och jag bor i Sverige. Jag kommer från Colombia, från en liten stad som heter Chia. Chia betyder måne på det språk som talades där innan spanjorerna kom.
Sverige är mycket fint men vädret är inte så bra, tycker jag. Det är för kallt och mörkt i vinter, men sommaren är härlig (om det inte regnar). Jag bor i Solna, nära Stockholmstad. Jag har bott här i ett och ett halvt år. Numera studerar jag svenska och jobbar som lärare i spanska här och där.
May 14, 2013 6:12 AM
Corrections · 3
Mitt första försök...
Det här är mitt första försök att skriva en anteckningsbokinlägg på svenska.
Jag heter Lina och jag bor i Sverige. Jag kommer från Colombia, från en liten stad som heter Chia. Chia betyder måne på det språk som talades där innan spanjorerna kom.
Sverige är mycket fint, men vädret är inte så bra tycker jag. Det är för kallt och mörkt på vintern, men sommaren är härlig (om det inte regnar). Jag bor i Solna, nära Stockholmstad. Jag har bott här i ett och ett halvt år. Numera studerar jag svenska och jobbar som lärare i spanska här och där.
Inte långt ifrån felfritt. :)
May 14, 2013
Fantastiskt bra skrivet! :-)
February 2, 2014
Want to progress faster?
Join this learning community and try out free exercises!
linaconde
Language Skills
English, Japanese, Spanish, Swedish
Learning Language
Japanese, Swedish
Articles You May Also Like

English Vocabulary for Using Microsoft Office at Work
27 likes · 6 Comments

How to Answer “How Was Your Weekend?” Naturally in English
56 likes · 30 Comments

Why Some Jokes Don’t Translate: Understanding Humor in English
15 likes · 6 Comments
More articles
