Search from various English teachers...
Ali-Italia
Welcher ist richtig: 200g Käse kostet oder kosten...?
Welcher ist richtig: 200g Käse kostet oder kosten...? Warum...
Jun 28, 2011 3:57 PM
Answers · 3
1
Normalerweise muss man aufpassen, welches Wort "gezählt" wird. Also ob etwas Plural oder Singular ist.
"200 g Käse kosten 3,50 EUR."
(Es ist nicht eine Einheit (1 g), sondern es sind 200 Einheiten. Also Plural.)
"200 g Käse kostet 3,50 EUR."
(Es ist ein Stück Käse. Ein Teil des Käses. Von diesem Käse. Also Singular.)
In diesem Fall ist beides richtig. Es kostet immer 3,50 EUR...
June 28, 2011
Ich würde auch sagen KOSTEN ist grammatikalisch richtig.
June 28, 2011
Umgangssprachlich sagt man beides. Der Plural ("kosten") scheint mir aber besser zu sein.
June 28, 2011
Still haven’t found your answers?
Write down your questions and let the native speakers help you!
Ali-Italia
Language Skills
English, German, Italian, Persian (Farsi)
Learning Language
German
Articles You May Also Like

Same Word, Different Meaning: American, British, and South African English
12 likes · 11 Comments

How to Sound Confident in English (Even When You’re Nervous)
13 likes · 11 Comments

Marketing Vocabulary and Phrases for Business English Learners
10 likes · 6 Comments
More articles