Pavel
Hámor (Vízi kovácsműhely mint Szabadtéri néprajzi múzeum építési tárgya) A Szabadtéri múzeum történelmi gyártási egységeinek rendszeréhez többek között a hámor (vízi kovácsműhely) épülete és annak berendezése tartoznak, amely segítségével nyers vasat dolgoztak fel. A hámor fő funkcionális alkatrésze két kalapács, melyeket egy bütykos tengely emel fel. A bütykos tengelyt a hámor három vízikerekének egyike hajtja. A kalapácsok az üllőt ütik, ami egy nagy fatuskóban van rögzítve. Előre beállított méretek kikovácsolásához egy süllyesztő készletet használnak. A második vízikerék a fuvógépet hajtó forgattyústengelyt forgatja. A kovácstűzhely működéséhez szükséges levegőt egy fából készített aknán keresztül juttatják. A behajtandó levegőmennyiség szabályozható. Tüzelő anyagként faszént használnak. Kellő faszént bükkfából szénégetőkben (boksákban, boksa = szénégető rakás) állítanak elő. A faszén képes a kellő hőséget szolgáltatni. Előnye, hogy nem tartalmazza a kártékony kénadalékot. A harmadik vízikerék a köszörülőkőt hajtja. A köszörülendő tárgyra megfelelő nyomó (szorító) erővel kell hatni. Ennél a kezelő munkás testsúlyát használják ki előnyösen. Homokkőból gyártott köszörülőkövet vízzel kell hűteni a gyártmány túlmelegítésének elkerülése végett. Mind a három vízikövet vízi erővel hajtják. A szükséges vizet egy malomárok szolgáltatja fából készített, téglalap alakú teknőn (malomvíz-facsatornán) keresztül. Ez a csatorna szabályszerűen tisztítandó, és a téli időszakban szintén jégtelenítendő, hogy a víz zavartalanul folyhasson. Munkafolyamat: A hámorkezelő forró vasat tesz az üllőre. Az ütő kalapácsok formálják a kovácsdarabot az alapvető idomjára. Finomabb alakok köszörüléssel, kézi kovácsolással vagy ollóval végzett vágással érhetők el. Az egész berendezés kezeléséhez legalább három munkás szükséges. Az olvasztó munkás a faszénellátást, a kovácstűzhely működtetését és a fuvógép karbantartását biztosítja. Az indító munkás szabályozza a vízikereket hajtó víz mennyiségét a hámorkezelő utasításai szerint. A hámorkezelő végzi a saját munkálatokat. September 12-án, 2013 Pavel
12 Thg 09 2013 11:24
Bài chữa · 9

Hámor (vízi kovácsműhely, mint a Szabadtéri Néprajzi Múzeum építészeti műtárgya)

 

A szabadtéri múzeum történelmi gyártási egységeinek rendszeréhez többek között a hámor (vízi kovácsműhely) épülete és annak berendezései tartoznak, amelyek segítségével nyers vasat dolgoztak fel.

A hámor fő funkcionális alkatrésze két kalapács, melyeket egy bütykös tengely emel fel. A bütykös tengelyt a hámor három vízikerekének egyike hajtja. A kalapácsok az üllőt ütik, ami egy nagy fatuskóban van rögzítve. Előre beállított méretek kikovácsolásához egy süllyesztő készletet használnak.

A második vízikerék a fúvógépet hajtó forgattyústengelyt forgatja. A kovácstűzhely működéséhez szükséges levegőt egy fából készített aknán keresztül juttatják be. A behajtandó levegőmennyiség szabályozható. Tüzelőanyagként faszenet használnak. Kellő faszenet bükkfából szénégetőkben (boksákban, boksa = szénégető rakás) állítanak elő. A faszén képes a kellő hőt szolgáltatni. Előnye, hogy nem tartalmazza a kártékony kénadalékot.

A harmadik vízikerék a köszörűkövet hajtja. A köszörülendő tárgyra megfelelő nyomó (szorító) erővel kell hatni. Ennél a kezelő munkás testsúlyát használják ki előnyösen. A homokkőből gyártott köszörűkövet vízzel kell hűteni a gyártmány túlmelegedésének elkerülése végett.

Mind a három vízikereket vízi erővel hajtják. A szükséges vizet egy malomárok szolgáltatja egy fából készített, téglatest alakú teknőn (malomvíz-facsatornán) keresztül. Ez a csatorna szabályszerűen tisztítandó, és a téli időszakban szintén jégtelenítendő, hogy a víz zavartalanul folyhasson.

Munkafolyamat:
A hámorkezelő forró vasat tesz az üllőre. Az ütőkalapácsok formálják a kovácsdarabot az alapvető idomjára. Finomabb alakok köszörüléssel, kézi kovácsolással vagy ollóval végzett vágással érhetők el. Az egész berendezés kezeléséhez legalább három munkás szükséges. Az olvasztó munkás a faszénellátást, a kovácstűzhely működtetését és a fúvógép karbantartását biztosítja. Az indító munkás szabályozza a vízikereket hajtó víz mennyiségét a hámorkezelő utasításai szerint. A hámorkezelő végzi a saját munkálatait.

2013. szeptember 12-én, Pavel

11 tháng 12 năm 2013

"A Szabadtéri múzeum történelmi gyártási egységeinek rendszeréhez többek között a hámor (vízi kovácsműhely) épülete és annak berendezései tartoznak" <em>vagy </em>"...és annak berendezése tartozik..."

 

Magyarázat:

berendezése --> egyes szám, ezért az ige is egyes számú <em>(az tartozik) *</em>

berendezése<em>i</em> --> többes szám, ezért az ige is többes számú <em>(azok tartoznak)</em>

<em>
</em>

<em>*Abban az esetben is, ha az épület és az épület berendezése két dolog.</em>

 

15 tháng 9 năm 2013

Hámor (Vízi kovácsműhely mint Szabadtéri néprajzi múzeum építési tárgya)

A Szabadtéri múzeum történelmi gyártási egységeinek rendszeréhez többek között a hámor (vízi kovácsműhely) épülete és annak berendezése tartoznak, amely segítségével nyers vasat dolgoztak fel.

A hámor fő funkcionális alkatrésze két kalapács, melyeket egy bütykös tengely emel fel. A bütykös tengelyt a hámor három vízikerekének egyike hajtja. A kalapácsok az üllőt ütik, ami egy nagy fatuskóban van rögzítve. Előre beállított méretek kikovácsolásához egy süllyesztő készletet használnak.

A második vízikerék a fuvógépet hajtó forgattyústengelyt forgatja. A kovácstűzhely működéséhez szükséges levegőt egy fából készített aknán keresztül juttatják (oda). A behajtandó levegőmennyiség szabályozható. Tüzelő anyagként faszenet használnak. Kellő faszenet bükkfából szénégetőkben (boksákban, boksa = szénégető rakás) állítanak elő. A faszén képes a kellő hőséget szolgáltatni. Előnye, hogy nem tartalmazza a kártékony kénadalékot.

A harmadik vízikerék a köszörülőkövet hajtja. A köszörülendő tárgyra megfelelő nyomó (szorító) erővel kell hatni. Ennél a kezelő munkás testsúlyát használják ki előnyösen. Homokkőből gyártott köszörülőkövet vízzel kell hűteni a gyártmány túlmelegítésének elkerülése végett (miatt).

Mind a három vízikövet vízi erővel hajtják. A szükséges vizet egy malomárok szolgáltatja fából készített, téglalap alakú teknőn (malomvíz-facsatornán) keresztül. Ez a csatorna szabályszerűen tisztítandó, és a téli időszakban szintén jégtelenítendő, hogy a víz zavartalanul folyhasson.

Munkafolyamat:
A hámorkezelő forró vasat tesz az üllőre. Az ütő kalapácsok formálják a kovácsdarabot az alapvető idomjára. Finomabb alakok köszörüléssel, kézi kovácsolással vagy ollóval végzett vágással érhetők el. Az egész berendezés kezeléséhez legalább három munkás szükséges. Az olvasztó munkás a faszénellátást, a kovácstűzhely működtetését és a fuvógép karbantartását biztosítja. Az indító munkás szabályozza a vízikereket hajtó víz mennyiségét a hámorkezelő utasításai szerint. A hámorkezelő végzi a saját munkálatokat.

September 12-án, 2013 Pavel

14 tháng 9 năm 2013
Kedves Pável! Ebben a leírásban már olyan szakmai kifejezések szerepelnek, hogy még egy magyar anyanyelvű sem ismeri az összeset, ha nem dolgozott ilyen malomban. Gratulálok!
15 tháng 9 năm 2013
Kedves Pavel! Gratulálok, nagyon szép munka.
14 tháng 9 năm 2013
Bạn muốn tiến bộ xa hơn?
Hãy tham gia cộng đồng học tập này và thử nghiệm những bài tập miễn phí!